Farklı Ni-Ti şekillendirme sistemlerinin tek seansta uygulanan cerrahi olmayan yeniden endodontik tedavinin operasyon süresi ve postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Randomize klinik çalışma
Evaluation of the effect of different Ni-Ti shaping systems on operation time and postoperative pain in single visit non-surgical retreatment: A randomized clinical trial
- Tez No: 877746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN DÖNMEZ ÖZKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Amaç: Bu randomize klinik çalışmanın amacı, iki farklı nikel-titanyum (Ni-Ti) retreatment sistemi kullanılarak kök kanal dolumunun sökümü ve ardından iki farklı şekillendirme tekniği (resiprokal veya döner şekillendirme sistemleri) kullanılarak final şekillendirmesinin tamamlanmasının operasyon süresi ve postoperatif ağrı insidansı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: En az 2 yıl önce endodontik tedavi görmüş olmasına rağmen radyolojik olarak endodontik problemleri hala devam eden, spontan ağrısı veya şişliği olmayan, asemptomatik mandibular birinci molar dişe sahip, 18-65 yaş aralığındaki 100 hasta rastgele ve eşit olacak şekilde dört gruba ayrıldı. Çalışmamızda, kök kanal dolgusunun uzaklaştırılmasında birinci grupta (Grup 1) ProTaper Universal Retreatment eğe sistemi (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) kullanıldı. İkinci grupta (Grup 2) ise MicroMega REMOVER (Coltene/Whaledent, AG, Altstätten, İsviçre) Retreatment tek eğe sistemi kullanarak kök kanal dolumu uzaklaştırıldı. Kanal trajesi ve apikal açıklık 10-K eğesi ile kontrol edildi ve kanal boyu tespit edildi. Final şekillendirmeleri ProTaper Next Rotary (Dentsply Maillefer) döner eğe sistemi (Grup 1a/2a) veya MicroMega One RECI (Coltene/Whaledent) resiprokal tek eğe sistemi (Grup 1b/ 2b) kullanılarak tamamlandı. Her grup için enstrümantasyon süresi kaydedildi. İşlem sonrası ağrı değerler 6,12. saatlerde ve 1-2-3-4-5-6-7. günlerde görsel analog skala (VAS) kullanılarak kaydedildi. Hem 2. gün hem de 7. günün sonunda hastalar kliniğe çağrılarak ağrı varlığı kontrol edildi. Analjezik kullanım ihtiyacı duyan hastaların hangi gün ve sıklıkta ilaç aldıkları forma kaydedildi. Verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: VAS skorları açısından yalnızca 48. Saatte REMOVER/PTN (Grup 2a) grubu ile PTUR/OR (Grup1b) grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır (p0,05). İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da Grup 1b'nin ağrı değerleri 7 gün boyunca diğer gruplara göre daha yüksek seyretmiştir. Grupların hiçbirinde flare-up gözlenmemiştir. Yaş ve postoperatif ağrı arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; 6. saat, 5. gün, 6. gün ve 7. günde anlamlı derecede farklılık görülmüştür (p0,05). Operasyon süreleri açısından REMOVER/PTN (Grup 2a) grubu ile REMOVER/OR (Grup2b) grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak, araştırmamızın verileri postoperatif ağrı açısından farklı gruplarda benzer ağrı insidansının görülmüş olması, her dört Ni-Ti döner eğe sisteminin de postoperatif ağrı değerleri açısından retreatment vakalarında klinik olarak tercih edilebilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this randomized clinical trial is to evaluate efficiency of the removal of root canal filling materials by two different Ni-Ti retreatment systems, and final shaping with either reciprocal or rotary shaping systems, on operation time and the incidence of postoperative pain. Material and Methods: One hundred patients aged between 18 and 65 years with asymptomatic mandibular first molars with no spontaneous pain or swelling, who had received endodontic treatment at least 2 years ago but still had radiologic endodontic problems, were randomly and equally divided into four groups. In this study, ProTaper Universal Retreatment file system (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) was used in the first group (Group 1) for root canal filling removal. In the second group (Group 2), the root canal filling was removed using the MicroMega REMOVER (Coltene/Whaledent, AG, Altstätten, Switzerland) single file Retreatment system. Apical patency was established and maintained with size 10 K- file. Final shaping was completed using the ProTaper Next Rotary (Dentsply Maillefer) rotary file system (Group 1a/2a) or the MicroMega One RECI (Coltene/Whaledent) reciprocal single file system (Group 1b/2b). Operation time was recorded for each group. Post-operative pain values were recorded at 6, 12 hours and on days 1-2-3-4-5-6-7 using a visual analog scale (VAS). At the end of both day 2 and day 7, patients were invited to the clinic and the presence of pain was checked. The day and frequency of analgesic use was recorded on the form. Statistical analysis of the data was performed. Results: There is a statistically significant difference in VAS scores between the REMOVER/PTN (Group 2a) group and PTUR/OR (Group 1b) group only at 48 hours (p0.05). Although not statistically significant, the pain values of Group 1b were higher than the other groups for 7 days. No flare-up case observed in any of the groups. When the relationship between age and postoperative pain was evaluated, a significant difference was observed at 6 hours, 5 days, 6 days and 7 days (p0.05). When the relationship between operation time and postoperative pain was evaluated, it was found that there was a significant negative correlation between operation time and VAS score at 48 hours only in Group 1b group (p0.05). There is a statistically significant difference between the REMOVER/PTN (Group 2a) group and the REMOVER/OR (Group 2b) group in terms of operation times (p0.05). Conclusions: In conclusion, the data of our study showed similar incidence of pain in different groups in terms of postoperative pain, indicating that all four Ni-Ti rotary file systems are clinically preferable in retreatment cases in terms of postoperative pain values.