Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) FDG, PET-BT tümör hacimlerinin SUV değerine dayalı olarak hesaplanması: BT ve patolojik tümör hacimleri ile karşılaştırmalı örnekleme çalışması
Definition of tumor volumes based on FDG, PET-CT, based on SUV values in non-small cell lung cancer: Comperative sampling study of CT and pathological volumes
- Tez No: 304471
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA POLACK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
3 boyutlu konformal radyoterapinin amacı hedef volümde istenilen dozu oluştururken, sağlıklı dokuda oluşacak doz miktarını en az düzeyde tutmaktır. Radyoterapi planlaması esnasında en büyük hata payının oluşumuna sebep olan süreç, hedef tedavi hacminin belirlenmesi olarak öngörülmektedir. Bu durum en doğru hacim belirleme metodunun geliştirilmesini gerektirmektedir.Çalışmamıza erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanısı alarak evreleme amacıyla PET-BT görüntülemesi yapılmış ve cerrahi tedavi uygulanmış rastgele seçilen 13 hasta (12 erkek 1 kadın; yaş ortalaması:68) dahil edilmiştir. PET görüntüleri üzerinden farklı SUV (SUV20, SUV30, SUV40, SUV50, SUV20BG, SUV40BG, SUV50BG, SUV2.5 ve SUV3.5) eşik değer metotları ile elde edilen hacimler (GTV20, GTV30, GTV40, GTV50, GTV20BG, GTV40BG, GTV50BG, GTV2.5, GTV3.5) ile histopatolojik tümör hacimleri (GTVpat), BT görüntüleri üzerinden elde edilen hacim değerleri (GTVBT) ile PET hacim değerleri ve GTVBT ile GTVpat arasındaki ilişki üç farklı istatististiksel metot kullanılarak incelenmiştir. Böylece GTVpat değerine en yakın yöntem belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma sonucunda GTVBT'nin GTVpat ile en yüksek yakınlığı gösterdiği saptanmıştır. Regresyon analizi ile GTVpat için SUVmax yüzde oranlı optiumum SUV eşik değeri SUVopt%=%41.67 (±%12.66) olarak hesaplanmıştır. Sabit SUV değerlerinin patolojik hacimlerle regresyon analizi yapıldığında ulaşılan değer; SUVopt=3.83(±1.52), olarak saptanmıştır ancak patolojik hacmin sabit SUV ile ilişkisi iyi düzeyde korelasyon göstermediği için, herhangi bir sabit SUV değerinin patolojik hacme ulaşmak adına geçerli bir eşik değer oluşturamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the 3D conformal radiotherapy is to have the desired dose on target volume while keeping the healthy tissue dose at minimum. The definition of target volumes by the treating physicians has been found to bear the largest source of error in the whole chain of radiotherapy. That requires the best methodology for volume determination.In this study, 13 patients were randomly selected (12 male, 1 female; average age :68) with early stage non small cell lung cancer had pre-operative PET-CT imaging for staging and performed surgery. On PET images different volume determination methods used based on standardized uptake (SUV) value thresholds (SUV20, SUV30, SUV40, SUV50, SUV20BG, SUV40BG, SUV50BG, SUV2.5, SUV3.5). Determined volumes (GTV20, GTV30, GTV40, GTV50, GTV20BG, GTV40BG, GTV50BG, GTV2.5, GTV3.5) are compared with pathological volumes (GTVpat), volumes determined by CT images (GTVBT) are compared with PET volumes.A relation between GTVBT, the GTVs determined by PET images and GTVpat analyzed using three different statistical approach.Results of the study showed that GTVBT has the highest similarity with GTVpat. Using regression analyses, optimum SUV threshold is calculated. SUVmax related optimum SUV threshold is resulted as; SUVopt%=41.67 (±%12.66), Constant SUV threshold is resulted as; SUVopt=3.83(±1.52). However pathological volumes have no correlation with constant SUV values. Hence it?s concluded that using constant SUV values to determine tumor volumes cannot be a standard method.