Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında metformin+pioglitazon ile metformin+sitagliptin tedavilerinin total oksidadif ve antioksidadif durum ile paraoksonaz ve arilesteraz aktivitelerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of metformin+pioglitazon and metformin+sitagliptin treatments on the total oxidative and anti-oxidative status and paraoxonase and arylesterase activities in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 304513
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu çalışmada tip 2 diyabetes mellitus'u olan ve sadece metformin tedavisi ile kan şekeri regülasyonu sağlanamayan hastalarda metformin+pioglitazon ile metformin+sitagliptinin 3 aylık tedavi sonrasında total oksidadif stress (TOS), total antioksidadif kapasite (TAK), paraoksonaz (PON1) ve arilesteraz (ARE) aktiviteleri üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Tip 2 diyabetes mellitus'u olan 50 hasta çalışmaya alınarak iki gruba randomize edildi. Birinci gruba günlük Metformin 2000 mg oral + Pioglitazon 15-45 mg oral 3 ay boyunca verildi. İkinci gruba ise günlük Metformin 2000 mg oral + Sitagliptin 100 mg oral 3 ay boyunca verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of three monthly metformin+pioglitazon and metformin+sitagliptin treatments on total oxidative status (TOS), total anti-oxidative capacity (TAC), paraoxonase (PON1) and arylesterase (ARE) activities in patients with type 2 diabetes mellitus who had insufficient glycemic control despite metformin treatment.Methods: A total 50 patients with type 2 diabetes mellitus were categorized randomly. Daily oral metformin 2000 mg+pioglitazon 15-45 mg orally were administered to the first group and daily metformin 2000 mg+sitagliptin 100 mg orally were administered to the second group during three months.