Kronik viral hepatitli hastalarda karaciğer ve dalaktaki diffüzyon mrg ve volumetrik değişikliklerin kontrol gurubu ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of hepatic and splenic diffusion mri and volumetric changes in cases of chronic viral hepatitis with the control group
  1. Tez No: 304515
  2. Yazar: ABDULBASİT ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇEÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kronik viral hepatit halen global bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Biz kronik viral hepatitli hastalarda difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme bulguları ve volümetrik bulguların, histopatolojik bulgularla karşılaştırılmasını amaçladık.Kronik viral hepatitli 47 hasta ( 18 kadın, 29 erkek, ortalama yaş 38,76) ve 30 sağlıklı gönüllüye (12 kadın, 18 erkek, ortalama yaş 38) üç seri, tek atımlı, spin eko, eko planar (SS-SE-EP), b=1000 s/ mm² değeri ile Diffüzyon Ağırlıklı MR görüntüleme yapıldı. Karaciğer biyopsisi ile hastaların METAVIR skorları belirlendi. Kronik viral hepatitli hastaların hepatik ve splenik ADC değeri ile hacimleri kontrol grubundaki kişilerin ADC değerleri ve hacimleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Chronic viral hepatitis remains a major public health problem worldwide. We aimed to compare diffusion-weighted magnetic resonance imaging findings and volumetric findings with histopathologic findings in cases of chronic viral hepatitis (CVH).Diffusion weighted magnetic resonance imaging was done in 47 CVH (among them 18 were women and 29 were men, the mean age was 38,76) and 30 matched volunteers ( among them 12 were women and 18 were men, the mean age was 38). METAVIR score was calculated with liver biopsy. The hepatic and splenic ADC value and volumes of CVH subjects was compared with the controls group.