Türkiye'de denizcilikle ilgili kurulmuş olan vakıfların denizcilik sektörüne katkıları
The contributions to maritime sector of the foundations for shipping founded in Turkey
  1. Tez No: 304528
  2. Yazar: BİROL USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, İşletme, Marine Science, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye'de geçmişte olduğu gibi bugünde Vakıflar, toplumsal, ekonomik ve kültürel hayattaki rolü geniş alanlara yayılmış ve fonksiyonları itibarıyla insan ve sosyal hayatın bütün cephelerini kuşatmıştır. Günümüzde İktisadi-sosyal ve siyasal yaşamın hareketli bir şekilde geliştiği ülkemizde, girişimcilerin gayretleriyle kurulmuş olan vakıflar sayesinde sektörel gelişime katkı sağlanabilmektedir.Kuruldukları tarihlerden itibaren gayeleri doğrultusunda faaliyetlerde bulunmaya çalışan denizcilikle ilgili vakıfların ancak bir kısmının bu amaçlarında muvaffak olabildikleri, birçoğunun ise finansal kaynak ve gelir temininde yaşamış oldukları problemler sebebiyle faaliyetlerini asgari seviyede sürdürebildikleri gözlemlenmiştir.Bu çalışmanın amacını denizcilik sektörünün ticari açıdan Türkiye'deki diğer sektörler kadar güçlü olduğu halde bu sektörde faaliyette bulunan işadamlarının kurmuş olduğu vakıfların mali yönden güçlenememelerinin sebeplerinin araştırılması oluşturmaktadır.Bunun yanında bu vakıfların daha güçlü mali yapıya kavuşturulabilmesi için iç bünyelerinde yapılabilecek değişiklikler ile finansal yapılarına olumlu katkılarda bulunabilecek yasal mevzuat değişikliklerinin neler olabileceği araştırılmıştır. Diğer sektörlerde faaliyette bulunan vakıflara tanınan yasal ve mali ayrıcalıkların, denizcilikle ilgili kurulmuş olan vakıflara da tanınması halinde bu vakıfların sektöre pozitif yönde katkı sağlayabilecek finansal potansiyele kavuşturulabileceğinin ortaya konulabilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, as in the past, the Foundations today, has spread to large areas in social, economic and cultural life and has encompassed the entire facade social life as of functions. Economic, social and political life today in a moving way to develop our country, contributions can be achieved through to sectoral development which was established with the efforts of entrepreneurs foundations.Since the dates the marine foundations have been established in line with the goal of trying to do their activities related to, it has been observed that only a part of this goal can be succeeded, while many others continue their activities at a minimum level because of the problems they experience in unavailable income and financial resources.The purpose of this study constitutes of investigations of the causes why the foundations founded by the businessmen, can not be strengthened by means of finances, although it is as strong as other sectors in commercial terms of the maritime sector in Turkey.Besides these its has been searched what legislative changes may be legitimated for stronger internal financial structure and what changes to be made to contribute to their financial structure of the foundations. It has been aimed and put forward that if the legal and financial privileges had been given to marine-related foundations as being given to the foundations having activities in other sectors in the diagnosis, contributions can be achieved in the financial potential that may affect the sector positively.