Some applications of benzotriazole compounds in synthetic chemistry
Benzotriazol bileşiklerinin sentetik kimyadaki bazı uygulamaları
- Tez No: 304570
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN GÜVEN, PROF. DR. ALAN ROY KATRİTZKY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Peptit ve peptit benzeri yapıların (peptidomimetikler) tedavi edici uygulamaları son zamanlarda farmakolojik bilim dallarında büyük ilgi uyandırmıştır.Bu tez çalışmasında, depsipeptitler, ?-aminoksipeptitler ve onların hibrit türlerini içeren peptidomimetik bileşikler yeni sentetik yöntemler kullanılarak hazırlanmıştır. Sentetik olarak faydalı birçok yeni ara ürün olan N-(PG-aminoasil)benzotriazoller, N-(PG-?-aminoksiasil)benzotriazoller, O-PG(?-hidroksiasil)benzotriazoller karboksilik asit analoglarından hazırlanmıştır. Bunların sentetik kullanımlarındaki faydaları depsipeptitler, depsitler, kiral oligoesterler, ?-aminoksi peptitler ve ?-aminoksi hibrit peptitleri de içeren birçok biyolojik aktif bileşiğin yüksek verimde ve rasemizasyona neden olmadan hazırlanmasıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, therapeutic applications of peptides and small peptide-like chains (peptidomimetics) have gained much attention in pharmacological sciences.In the present study, peptidomimetic compounds including ?-aminoxy peptides, depsipeptides and their hybrid analogs were prepared by using novel synthetic methodologies. Many new synthetically useful intermediates including N-(PG-aminoacyl)benzotriazoles, N-(PG-?-aminoxyacyl)benzotriazoles, O-PG(?-hydroxyacyl)benzotriazoles were prepared from their carboxylic acid analogs and their synthetic utilities were demonstrated by the preparation of some novel biologically active compounds depsipeptides, depsides, chiral oligoesters, ?-aminoxy peptides and ? -aminoxy hybrid peptides in high yield without causing racemization.