Farklı populasyonlarda yetişen Muscari neglectum Guss. türü üzerinde morfolojik, anatomik, karyolojik araştırmalar
The morphological, anatomical and karyological investigations on Muscari neglectum Guss. species growing in different populations
  1. Tez No: 304661
  2. Yazar: GÖZDE KOŞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERUZAN DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Hyacinthaceae familyasına ait Muscari neglectum Guss. sekiz farklı lokaliteden toplanarak morfolojik, anatomik, karyolojik özellikleri yönünden karşılaştırıldı.Morfoloji bölümünde, soğan, skapa, yaprak, meyva, tohum gibi organların morfolojik özellikleri fotoğrafları ile birlikte verildi. Çalışmada, türlerin yaprak kalınlığı ve boyunun, soğan, tohum morfolojilerinin birbirinden farklı olduğu gözlendi.Anatomi bölümünde, türlerin skapa, yaprak enine kesitleri ve yaprak (üst, alt) yüzeysel kesitleri mikrofotoğrafları ile incelendi. Yaprak enine kesitlerinde yaprağın genel yapısı, epidermis hücrelerinin şekli, mezofilin yapısı, hava boşluklarının varlığı, kristal varlığı ve iletim demetlerinin dizilişi ortaya konuldu. Yaprak yüzeysel (üst ve alt) kesitlerinde epidermis hücrelerinin şekli, stomaların dağılışı incelendi. Skapa enine kesitlerinde, skapanın genel görünümü, epidermis hücrelerinin şekli, parankima hücrelerinin sayısı ve şekli, iletim demetlerinin dağılımı ve kristal varlığı ortaya konuldu.Karyoloji bölümünde, farklı populasyonlardan toplanan bitkilere ait soğanların çimlendirilmesiyle elde edilen kök uçları kullanıldı. Apikal meristem hücrelerinde, kromozom sayımları, karyotip analizleri yapıldı ve idiyogramları hazırlandı. 01 numaralı bitkinin 2n=28; 02, 04, 05 numaralı bitkilerin 2n=54; 03 numaralı bitkinin ise 2n=45 kromozomlu olduğu saptandı. 2n=28 ve 2n=54 kromozomlu bitkilerin karyotiplerinde farklılıklar görüldü.Muscari neglectum türünün farklı populasyonlarında detaylı morfolojik ve anatomik inceleme ile karşılaştırmalı karyotip ve idiyogram çalışmaları ilk defa bu çalışmada yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, from Hyacinthaceae family Muscari neglectum Guss. were collected from eight localities and were compared by their morphological, anatomical, and caryological features.In the morphological section, the morphological charecteristics of the organs, such as bulb, scap, leaf, fruit, seed have been given along with pictures. In this study, leaf thickness and the length of the species, onion, seed morphology was observed to be different from each other.In the anatomical section, the transverse sections from scap and leaf along with the surface views from the leaf (the upper and the lower) have been examined along with their microphotographes. In the transverse sections from the leaf, the general form of the leaf, the shape of epidermis cell, the form of mesophyl, the existance of air space, the existance of crystal and the distrubution of vascular bundles have been shown. In the surface views (the upper and the lower) from the leaf, the shape of epidermis cells, the distrubution of stomata have been examined. In the transverse sections from the scap the general outlook of the scap, the shape of epidermis cells, the number and the shape of paranchyma cells, the distrubution of vascular bundles and the the existance of crystal have been shown.In the caryological section, the root tips which were obtained from seedlings originated from the onions belong to the Muscari neglectum Guss. were collected. The metaphase chromosomes on the apical root tips where meristematic cell divisions were most active, studied choromosome numbers and caryotype analises. According to the result 01 numbered plant 2n=28; 02, 04, 05 numbered plants 2n=54; 03 numbered plant 2n=28.Detailed morphological and anatomical study with Muscari neglectum species in different populations and different karyotypes and ideogram comparative studies were performed for the first time in this study.