Toprakkale-İskenderun otoyolu Dörtyol-Payas alanının stratigrafisi ve Yarıkkaya (cağlalık) Taşocağı'nın değerlendirmesi
- Tez No: 38701
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Vîff öz Çalışma alanı, doğuda Amanos Dağlan, kuzeybatıda ise Misis Dağlan ile sınırlanmış olup genelde yapısal denetimli bir çöküntü havzası niteliğinde olan İskenderun Körfezi doğusundadır. Çalışma alanının temelinde, karbonat vaDiiısiı Üst Trivas - Kretasa yaşlı Demirkazık formasyonu ve Üst Kre taseds bölgeye 7«t I'cîjpgI ı i-mjİiiv4ov^ \Jttjfvjiiu titf Ltııuıı c vjhc; i t n.a jıf il ı ıic?H veraiir. Karbonatlı kavaçîar yer yer yerli, yer yer de ailokîon büyük kütleler halinde bulunur. Basiıca SerDantlnitierle temsil edilen Ofryolrtik kayaçlar çok çatlaklı ve kınkh bir yapı gösterirler. Mesozoyik temeli Pliyosen yaşlı Haydar formasyonu açısal uyumsuzlukla üstler. Haydar formasyonu karbonat ve kii çimentoîu, iri yuvarlak çakıllı konglomera yapılışlıdsr. Haydar formasyonu1 nur. üzerine açısal uyumsuzlukla bir kaliçi düzeyi gelir. Çalışma alanının en genç birimlerini Kuvatemer'e ait killi kumlu cakîî, bloklu çakıllı siitli kil, kumlu çakıl, kiiü silt ve kumlu kilyapıhşlı aiüvya) yelpaze oluşturmaktadır. Genellikle içyapısız dar yayıiımiarı olan bu çökeiler zayıf kii kum matriksi oluşian ile belirgindirler. inceleme alanında, Çağiahk Köyü batısında, Arnanos Dağlarının batı yamacında, normal fayların oluşturduğu iki dar vadi arasındaki Yarıkkaya (Çağiahk) Taşocağı, Mesozoyik karbonatlarında açılmıştır. Taşocağı'nda Mesozoyik karbonatlan yer yer dolomüleşmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The studied area which is surrounded by the Amanos mountains from the east and by Misis mountains from the northeast located at the east of tectonicaiiy controlled collapsation basin of İskenderun guff. In this study, detailed stratigraphic Investigation has been done between Dörtyol and Payas (Hatay) towns. The base îrthostratigraphic units outcropped in the studied field are represented by carbonate structured upper Triassic- Cretaceous aged Demirkazık formation and Kızıldağ ophiol'rts which were settled in the area during upper Cretaceous term. Carbonate rocks mostly observed as otoctone and seldom huge allocton blocks. Basically serpantine cotarimg ophidic rocks show fractured and broken structure. Mesozoic aged base unconformably overlain by the Tertiary unit which is terrestrial Pliocene aged Haydar formation. Haydar formation has a conglomeratic structure cotaining of carbonate and clayey cemented coarse, rounded pepples. Upper border of Haydar formation unconformably covered by caliche conglomeratic strata. The youngest units of studied area represented by Quaternary successions of alluvial fans which occured as of clayey sandy pebble, coarse pelbley silty clay, clayey silt and sandy clay. Generally unorganised innerstructer showing alluvials recognised by their weak clayey and sandy matrix and norrow depositions.