Yeni ürün tasarımında TRIZ ve AHP ile en uygun kararın verilmesi
The best suitable decision making of product design with TRIZ and AHP
  1. Tez No: 304687
  2. Yazar: ADNAN ABDULVAHİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOKANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
İnsanlığın en önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından birisi de enerjidir. Ülkemiz gibi enerjide dışa bağımlı ülkelerin bugün ve gelecekleri açısından alternatif enerji kaynakları önem arz etmektedir. Alternatif enerji kaynaklarından birisi de biyodizeldir. Ancak ürün tasarımı veya yeni ürün geliştirme sürecinde olduğu gibi alternatif yakıt çalışmalarında da bir takım sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu sorunları çözmek için kullanılan yöntemlerden biri de Yenilikçi/Yaratıcı Problem Çözme Teorisi (TRIZ)'dir.Bu çalışmada alternatif yakıtlardan biyodizel yakıt özelliklerinin Analitik Hiyerarşi Metodu (AHP) ile önem dereceleri belirlenmiş ve önem derecesi en yüksek olan özellik TRIZ araçlarından biri olan Çelişkiler Matrisi ile değerlendirilerek soruna çözüm olabilecek 4 mühendislik parametresi tespit edilmiştir. Bundan sonra biyodizelin yakıt özelliklerinin iyileştirilmesi esnasında farklı oranda katkı maddelerin kullanımı sonucu elde edilen sonuçların SPSS programı kullanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi sonucu elde edilen formüllerin AHP ile ağırlıklandırılmış hedef programlaması yapılarak yönetici istekleri karşılanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important and essential needs of humanity. Alternative energy sources are important in terms of foreign energy dependent countries like Turkey for today and in the future. Biodiesel is an alternative fuel that is produced from alternative sources. But, a number of studies have showed problems with biodiesel during new product development or product design. Theory of Intentive Problems Solving (TRIZ) could be one of the methods that are used to solve these problems.In this study, the highest degree of importance level of one of the alternative fuel of biodiesel fuel properties? was determined with Analytic Hierarchy Process. Then the most significant property was assessed with Contradictions Matrix. In order to solve the problem, four engineering parameters were identified. Different additives with different rates were used in order to improve the fuel properties of biodiesel. Then, regression analysis was performed using SPSS software to the obtained results. Formulas derived from regression analysis with the weighted goal programming, were used to meet demands of manager.