Çeti [Prosopis farcta (Banks & Sol.) Mac.]' nin çimlenme biyolojisi ve kimyasal mücadelesi üzerine araştırmalar
Investigation on germination biology and chemical control of mesquite [Prosopis farcta (Banks & Sol.) Mac.]
  1. Tez No: 304688
  2. Yazar: GÜNCE AKKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çeti [Prosopis farcta (Banks & Sol.) Mac.] çok yıllık bir yabancı ot türü olup, kültür bitkilerinde, sulanmayan taban arazilerde, mera ve ören yerlerinde, demiryolu, havaalanı ve karayolu kenarlarında sorun olmaktadır. Bu çalışma, Çeti'nin çimlenme biyolojisi ve etkin kimyasal mücadele yöntemini araştırmak amacıyla 2009-2010 yıllarında yapılmıştır. Laboratuvar koşullarında yürütülen çimlenme biyolojisi çalışmalarında, farklı dormansi kırma yöntemleri (ön ısıtma, ön soğutma, H2SO4, KNO3, saf suda bekletme, kesme, mekanik zararlandırma) uygulanmış Çeti tohumlarının üç farklı sıcaklıktaki (20, 25 ve 30°C) çimlenme durumları gözlenmiştir. Bu yöntemlerden en çok 30 °C' de kesme, H2SO4 ve KNO3 uygulamalarının Çeti tohumlarının çimlenmesinde etkili olduğu gözlenmiştir. Yapılan çimlenme denemelerinde ise Çeti tohumlarının çimlenmesi için en uygun sıcaklık 30 °C ve 35 °C olarak belirlenmiştir Çeti'nin kimyasal mücadelesi ile ilgili çalışmalar iki farklı deneme alanında yürütülmüştür. Denemelerde glyphosatenin farklı formlarını içeren dört farklı herbisit (glyphosate diamonium tuzu 424 g/l (600 ml/da ? 1000 ml/da), glyphosate potasyum tuzu 441 g/l (600 ml/da ? 1000 ml/da), glyphosate isopropylamine tuzu 607 g/l (450 ml/da -750 ml/da), glyphosate isopropylamine tuzu 480 g/l (600 ml/da ? 1000 ml/da) ve 2,4-D (200 ml/da) kullanılmıştır. Seçilen herbisitlerin 2,4-D hariç, iki farklı dozu denemeye alınmıştır. Uygulamalar sonrasında yapılan periyodik sayımlar ve gözlemler sonucunda; glyphosate isopropylamine tuzunun 750 ml/da dozu, glyphosate diamonium tuzunun 1000 ml/da dozu, glyphosate potasyum tuzunun 1000 ml/da dozu ve 2,4-D 200 ml/da dozunun Çeti'nin kimyasal mücadelesinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesquite [Prosopis farcta (Banks & Sol.) Mac.] is perennial weed species which is problematic in non-irrigated fields, pastures, historical sites, railways, airports and highways. This study was done to determine germination biology of Mesquite and effective chemical management between 2009 and 2010. In germination biology studies conducted in laboratory conditions, different methods of breaking dormancy (pre-heating, pre-cooling, H2SO4, KNO3, soaking in distilled water, cutting, grinding) were applied to seeds of Mesquite in three different temperatures (20, 25, 30 °C). Among these methods, cutting, H2SO4 and KNO3 applications at 30 °C ve 35 °C were observed as more effective. The best germination temperature for seeds of Mesquite was found as 30 °C. Field trials on chemical control of Mesquite were done two different locations. Four different forms of glyphosate (glyphosate diamonium salt 424 g/l (600 cc/da ? 1000 cc/da), glyphosate potassium salt 441 g/l (600 cc/da ? 1000 cc/da), glyphosate isopropylamine salt 607 g/l (450 cc/da -750 cc/da), glyphosate isopropylamine salt 480 g/l (600 cc/da ? 1000 cc/da) and 2,4-D (200 cc/da) were used at the experiments. Selected herbicides except 2,4-D were applied at two different doses. According to periodic observations and collected data after herbicide applications; glyphosate isopropylamine salt (750 cc/da), glyphosate diamonium salt (1000 cc/da), glyphosate potassium salt (1000 cc/da) and 2,4-D (200 cc/da) were found as more effective.