Oreochromıs niloticus'da bakır ve bakır-kalsiyum, bakır-edta komplekslerinde bakırın farklı dokularda birikimi, enzimatik olmayan antioksidantlar ve detoksifikasyon enzim aktivitelerine etkileri
Accumulation and effects of copper on detoxification enzyme activities and nonenzyme antioxidants in various tissues of Oreochromis niloticus exposed to copper, copper-calcium and copper-edta complex
- Tez No: 304689
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmada Cu, Cu+EDTA ve Cu+Ca karışımlarına bırakılan Oreochromis niloticus'da bakırın dokularda birikimi ile enzimatik olmayan antioksidantlar ve detoksifikasyon enzim aktiviteleri üzerine etkisi incelenmiştir. Balıklar 0.1, 0.5 ve 1.0 mg/L Cu ve 0.1 mg/L Cu+1.0 mg/L Ca, 0.5 mg/L Cu+5.0 mg/L Ca, 1.0 mg/L Cu+10.0 mg/L Ca ve 0.1 mg/L Cu+0.3 mg/L EDTA, 0.5 mg/L Cu+1.5 mg/L EDTA ve 1.0 mg/L Cu+3.0 mg/L EDTA karışımlarına 7, 14 ve 28 günlük sürelerle bırakılarak dokularında bakır birikimi ve enzim aktiviteleri belirlenmiştir.Bu çalışmada 7, 14 ve 28 günlük sürelerle doğrudan bakırın etkisine bırakılan balıkların dokularında yüksek düzeyde bakır birikmiştir. Ortamdaki Cu+EDTA ve Cu+Ca derişimlerinin etkisine bırakılan balıkların dokularında bakır birikimi, yalnız Cu'nun etkisine bırakılan balıklara oranla daha düşük olduğu bulunmuştur.O. niloticus'da Cu, Cu+EDTA ve Cu+Ca karışımı dokularda enzimatik olmayan antioksidantlar (total glutatyon (tGSH), bilirubin, albumin, transferrin, hemoglobin, haptoglobin, glukoz, ürik asit) ve detoksifikasyon enzimlerinden asetilkolinesteraz (AChE), glutatyon S-transferaz (GST) aktivitelerinde değişikliğe neden olmuştur.Denenen tüm ortam derişimlerinde, bakırın etkisinde AChE aktivitesi karaciğer ve böbrek dokusunda azalmış, solungaç ve beyin dokusunda ise artış göstermiştir. O.niloticus'da denenen tüm ortam derişimlerinde bakır, karaciğer ve solungaç dokusu GST aktivitesini artırmış, böbrek ve beyin dokusu GST aktivitesini ise düşürmüştür. Bakırın etkisine bırakılan balıklarda GSH düzeyi, karaciğer, böbrek ve solungaç dokusunda artmış beyin dokusunda ise azalmıştır. Cu, Cu+EDTA ve Cu+Ca karışımlarının etkisindeki balıkların kan dokusunda bilirubin, albumin, transferrin, hemoglobin, glukoz ve ürik asit düzeylerinde bir artış, haptoglobin düzeylerinde bir azalma gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of copper on detoxification enzyme activities and nonenzymatic antioxidants and accumulation in tissues of Oreochromis niloticus were investigated in Cu, Cu+EDTA and Cu+Ca mixtures. Fish were exposed to 0.1, 0.5 and 1.0 mg/L Cu and 0.1 mg/L Cu+1.0 mg/L Ca, 0.5 mg/L Cu+5.0 mg/L Ca, 1.0 mg/L Cu+10.0 mg/L Ca and 0.1 mg/L Cu+0.3 mg/L EDTA, 0.5 mg/L Cu+1.5 mg/L EDTA and 1.0 mg/L Cu+3.0 mg/L EDTA mixtures for 7, 14 and 28 days to observe copper accumulation and enzyme activities in tissues.Copper accumulated significantly in all the tissues after exposure to copper for 7, 14 and 28 days. Copper accumulation in the tissues of fish exposed to Cu+EDTA and Cu+Ca mixtures were lower when compared to those exposed to copper only.In tissues of O. niloticus, nonenzymatic antioxidants (total glutathione (tGSH), bilirubin, albumin, transferrin, hemoglobin, haptoglobin, glucose, uric acid) and detoxification enzyme activities like acetylcholinesterase (AChE), glutathione S-transferase (GST) were altered by exposure Cu, Cu+EDTA and Cu+Ca mixtures.In all the concentrations tested, copper caused a decrease in AChE activity in the liver and kidney while it caused an increase in gill and brain tissues. In all concentrations of tested copper caused an increase GST activity in liver and gill and a decrease in brain and kidney tissues of O. niloticus. GSH levels increased in liver, kidney and gill tissues and decreased significantly in brain of the Cu exposed of fish. Cu and Cu+EDTA, Cu+Ca mixtures caused an increase in the levels of bilirubin, albumin, transferrin, hemoglobin, glucose, uric acid and a decrease haptoglobin in blood tissue of exposed fish