Pamuk open-end ipliği için, rotorda yapılan fiziksel değişimlerin, eğrilen iplik üzerindeki etkisinin incelenmesi
The affects on the yarn's specifications with physical modifications made on the rotor
  1. Tez No: 85501
  2. Yazar: CİHAT OKAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. ADNAN GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
V ÖZET PAMUK OPEN END İPLİĞİ İÇİN, ROTORDA YAPILAN FİZİKSEL DEĞİŞİMLERİN, EĞRİLEN İPLİK ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN İNCELENMESİ ARIKAN, Cihat Okan Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. H. Adnan GÜRCAN Ağustos 1999, 63 sayfa Bu tezde, Open-End iplikçiliğinde kullanılan rotorlar üzerinde yapılacak fiziksel değişimlerin (sürtünme katsayısının değiştirilmesi gibi), eğritecek olan iplik üzerinde oluşturduğu etkileri incelenmiştir. Kullanılan rotorların iç yüzeylerine, farklı özelliklerde ve çeşitli katlarda boyalar elektrostatik olarak kaplanarak, yüzeyde meydana gelen pürüzlü veya pürüzsüz yapının, elde edilen ipliklerin özelliklerinde (CVm, kalın-ince yerler, neps sayıları gibi) meydana getirdiği farklılıklar, iki ayrı deney şeklinde incelenmiştir. Deneyler sonucunda, rotordaki yüzeyin özel boyamalar yapılarak, iplik özelliklerine olumlu katkılarda bulunabileceği USTER test sonuçları ve istatistiksel değerlendirme (SPSS programı yardımıyla) yöntemleriyle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE AFFECTS ON THE YARN'S SPECIFICATIONS WITH PHYSICAL MODIFICATIONS MADE ON THE ROTOR ARIKAN, Cihat Okan MSc in Textile Engineering Supervisor: Prof. Dr. H. Adnan GÜRCAN August 1999, 63 pages In this thesis, the results of pyhsical modifications made on the rotors (such as changing friction degree), which used in Open- End yarn spinning system, has been studied. There are two different methods applied to show the modifications on the yarn specifications (such as CVm, thin-thick places counts and neps counts) by covering different kind of paints electrostatically into the rotor heads. At the end of the processes, dying with special paints can increase the yarn characteristics profitable. Testing results by USTER Tester and the output of SPSS (statistical examining software) has been used to decide about the success.