Sarpa balığı (Sarpa salpa, Linnaeus 1758) kıymalarına doğal antioksidan ilavesinin raf ömrüne olan etkisinin araştırılması
Investigation the effect of natural antioxidants addition on minced sarpa (Sarpa salpa) shelf life
  1. Tez No: 304843
  2. Yazar: NURCAN TIRAVOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF TAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Su Ürünleri, Food Engineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada materyal olarak sarpa balığı (Sarpa salpa, Linnaeus 1758) kıyma haline getirilerek kullanılmıştır. Çalışma grupları antioksidan özelliği bilinen siyah üzüm çekirdeği tozunun %2, %4 ve nar çekirdeği tozunun %2 ve %4 konsantrasyonlarda, kafeik asit 100 mg/kg oranında sarpa balığı kıymaları ile muamele edilmiş grup, kontrol grubu olmak üzere dört ana grup olarak belirlenmiştir. Antioksidan özelliği bilinen katkı maddeleri kontrol grubu ile karşılaştırılarak, buzdolabı koşullarında (+4oC'de) raf ömrü belirleme çalışması yapılmıştır. Bu ürünlerin muhafaza süresince kaliteleri üzerinde meydana gelebilecek etkileri belirlemek amacı ile kimyasal analizler, pH ölçümü, besinsel kompozisyon analizleri yapılmıştır.Örnekler üzerinde nar çekirdeği tozu kullanılan her iki oranın (%1 ve %2) etkili olduğu ve örneklerin raf ömrünü arttırmış olduğu tespit edilmiştir. Üzüm çekirdeği tozu ise; raf ömrünü arttırma da yüksek oranlarda kullanıldığı takdirde etkili olabileceği kanaatine varılmıştır. Sentetik olarak kullanılan kafeik asitin etkinliği denemelerde kullanılan nar ve üzüm çekirdeği tozuna göre daha az etkili olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sarpa (Sarpa salpa, Linnaeus 1758) were used as the material in form of mince. In the study groups were determined mainly in four type as they have known with strong antioxidant characteristics black grape seed extract and pomegranate seed extract were used the rate of %1 and %2, caffeic acid was used 100 mg/kg and control group. Additives known antioxidant properties compared with the control group, at refrigerator temperatures (+4oC) were conducted to determine the shelf life. Effects that may occur over the duration of maintaining the quality of these products to determine the chemical analysis, pH measurement, dietary composition were analyzed.Pomegranate seed extract is found the most effective and increased the shelf life of samples on both of ratio (% 1 and% 2). Grape seed extract is, which can extend shelf life, concluded that might be effective if used in higher rates. Caffeic acid that is used as a synthetic activity, has proven by the experiments caffeic acid was less effective than pomegranate seed extract and grape seed extract.