Paklitaksel'in glukuronidasyonu ve radyoişaretlenmesi
Glucuronidation of paclitaxel and its radiolabeling
- Tez No: 304847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Paklitaksel (PAC), pasifik porsukağacı'nın (Taxus Brevifola) kabuğundan üretilen, doğal bir diterpen alkoloid ürünü olup, yumurtalık, meme, küçük hücreli olmayan akciğer ve prostat kanserlerinin klinik tedavilerinde kullanılan önemli bir antikanser ajandır. Bu tür kanser hücrelerinin, glukuronidlerin hidrolizini katalizleyen, ? -glukuronidaz enzimini yüksek oranda içerdikleri bilinmektedir. Bu çalışmada, PAC bileşiğinin enzimatik metod kullanılarak glukuronidasyonu sonucu, ß-glukuronidaz enzimince seçici olarak hidrolizlenen glukuronid türevinin sentezlenmesi (paklitaksel-glukuronid PAC-G) ve elde edilen sentez ürününün iodojen metoduna göre 131I ile işaretlenmesi amaçlanmıştır.Oluşan radyoişaretli bileşiğin (131I-PAC-G), biyodağılım ve görüntüleme çalışmalarıyla meme ve prostat kanserlerinde kullanılabilme potansiyeli değerlendirilmiştir. Sentezi yapılan PAC-G bileşiğinin moleküler yapı tayini Sıvı Kromatografi Kütle Spektroskopi (LC/MS) ve Nükleer Magnetik Rezonans (NMR) teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Kalite kontrol çalışmaları ise Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi (HPLC) ve İnce Tabaka Radyo Kromatografi (TLRC) yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. TLRC yöntemine göre 131I-PAC-G bileşiğinin radyokimyasal verimi % 84.30 ± 7.40 (n = 10) olarak hesaplanmıştır. Biyodağılım çalışmaları erkek ve dişi Albino Wistar sıçanları üzerinde yapılmış ve gram doku başına düşen aktivite hesap edilerek aktivitenin zamanla değişimi incelenmiştir. Erkek Balb-C fareler üzerinde yapılan görüntüleme çalışmaları Camstar Kodak FX PRO in vivo görüntüleme cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paclitaxel (PAC) is a naturally occurring diterpene alkoloid originally isolated from the bark of Taxus Brevifolia. It is one of the most important antitumor agents for clinical treatment of ovarian, breast non-small cell lung and prostate cancers. It is known that these types of cancer cells have high ? -glucuronidase enzyme which can catalyze the hydrolysis of glucuronides.In current study, using a method of enzymatic glucuronidation as a result of PAC compound, hydrolyzed derivative of glucuronide (paclitaxel-glucuronide PAC-G) which can be synthesized selectively by ? -glucuronidase enzyme and the resulting synthesis product is intended to be marked with 131I according to the method iodojen, Evaluated the potential of synthesized radiolabeling compound (131I-PAC-G) to be used in breast and prostate cancers with biodisturibution and imaging studies. Molecular structure determination of PAC-G compound was carried out with using Liquid Chromatography Mass Spectroscopy (LC/MS) and Nuclear Magnetic Resonance (NMR) techniques. Quality control studies were also performed with Thin Layer Radiochromatography (TLRC) and High Performance Liquid Chromatography (HPLC) methods. According to thin layer radio chromatography (TLRC) method radiochemical yield of 131I-PAC-G was 84.30±7.40 % (n=10). The biodistribution studies conducted on male and female albino Wistar rats and activity per gram of tissue was taken into account and exchange of activity was examined over time. Imaging studies on male Balb-C mice were performed by using the Camstar Kodak FX PRO in vivo Imaging System