Otonom rüzgar türbinlerinde sistem karakteristiklerinin belirlenmesi ve optimizasyonu
Identifying and optimiziation of system characteristics for autonomous wind turbines
- Tez No: 304849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında otonom bir rüzgâr türbin sistemi simüle edilmiş ve türbinin bulunduğu ortamdaki meteorolojik veriler ve türbinin karakteristik verileri birer saniyelik aralıklarla ölçülmüştür. Bu ölçümlerden yola çıkarak, simülasyon değerleri ile ölçülen gerçek değerler grafik ortamda hazırlanan yazılımla, eşzamanlı olarak karşılaştırılmıştır. Türbin simülasyonu için önce Matlab programı kullanılmıştır. Tezde ölçülen veri sayısının çok olması, ölçülen verilerin simülasyon sonuçları ile aynı grafik üzerinde izlenmek istenmesi ve sonuçların internet üzerinden anlık olarak izlenmek istenmesi sebepleriyle Matlab programının yavaş kaldığı görülmüş ve Delphi programlama dili ile ?Turbine Analyser? adında yeni bir program yazılmıştır. Matlab ile yapılan simülasyon sonuçları ile ?Turbine Analyser? programında yapılan simülasyon sonuçları karşılaştırılmış ve aynı sonuçlar gözlemlenerek yazılan programın testi de yapılmıştır.Tez çalışması sonunda, türbin testi yapabilen özgün bir sistem oluşturulmuştur. Bu sistem sayesinde küçük güçlü (20kW ve altı) otonom rüzgâr türbinlerinin karakteristik testleri yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an autonomous wind turbine system has been simulated and meteorological data and the characteristics of turbine have been measured in 1 second periods at the place of turbine. By depending on these measurement values, simulation values and measured real values have been compared synchronously by a software program which has been prepared in a graphic media. For turbine simulation, Matlab program had been used initially. However, it is observed that Matlab program is being too slow because of excessive data calculations in the thesis and it is inefficient to observe measured data simulation results at the same graph and to observe the results from the internet momentarily. For these reasons, a new program called `Turbine Analyser? has been prepared by using Delphi programming language. Simulation results which are taken from Matlab and ?Turbine Analyser? have been compared and by observing the same results, the newly written program has been tested. In this thesis, an original system which can manage turbine test has been created.Thanks to this system, characteristics tests of small-scale (20kW and below) autonomous wind turbines have been achieved.