Orman Genel Müdürlüğü gereksinimlerine uygun mobil PV sistemi tasarımı
Design of a mobile PV system that meets the needs of The General Directorate of Forestry
- Tez No: 304850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NECDET YILDIZ, YRD. DOÇ. DR. NUMAN SABİT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, Orman Genel Müdürlüğünün gereksinimi olan mobil fotovoltaik sistemlerinin tasarımı, gerçeklenmesi ve test edilmesi konuları ele alınmıştır. Çalışmada, taşınabilir ve kolay kurulabilir olması yönleri ile mobil fotovoltaik sistemler incelenmiştir. Öncelikle, mobil fotovoltaik sistemler hakkındaki akademik çalışmalar ele alınmış, Dünyadaki ve Türkiye'deki örnek uygulamalar incelenmiştir. Orman Genel Müdürlüğünün gereksinimleri ve bu gereksinimlere uygun bir fotovoltaik sistemin sahip olması gerekli özellikler ve tasarımda dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya konmuştur.OGM gereksinimlerine uygun bir mobil fotovoltaik sistem tasarlanmış ve bu sistemin gerçeklenme aşamaları anlatılmıştır. Gerçeklenen sistemin test edilmesi amacı ile bir test sistemi tasarlanmış ve hazırlanmıştır. Test sisteminden alınan veriler değerlendirilerek bazı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda bu çalışmanın devamı olarak yapılabilecek mobil fotovoltaik sistem ve test sistemi için bazı önerilerde bulunulmuştur. Yapılacak çalışmalara, daha özgün bir yapı kazandırabilecek bir mobil sistem önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, topics about designing, implementing and testing of a mobile photovoltaic systems which are requerements of The General Directorate of Forestry, are investigated. In study, with aspects of being portable and easy to install, mobile photovoltaic systems are searched. First of all, mobile photovoltaic systems are discussed on the academic studies and sample applications in the world and Turkey were also investigated. Requirements of The General Directorate of Forestry and according to this requirements, features of a suitable mobile photovoltaic system and points to be considered for the design are emphasized.A mobile photovoltaic system that suits for the needs of OGM and implementation stages for this system is described. A test system for testing the implemented mobile photovoltaic system is designed and also implemented. Some results have been obtained by evaluating data taken from the test system. As a result of this work, some advices are given for the continuing studies about mobile photovoltaic system and test system. A new system that will bring more original structure for further studies is proposed.