Tersine çevrilmiş polimer güneş pilleri
Inverted type polymer solar cells
- Tez No: 304851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERTEN ELA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde, tersine çevrilmiş polimer güneş pilleri çeşitli kaplama yöntemleri (döndürerek kaplama, daldırma yöntemiyle kaplama ve termal buharlaştırma ) kullanılarak üretilmişlerdir. Farklı yapılarda ZnO katot katmanı, farklı oranlarda P3HT:PCBM aktif tabaka ve PEDOT kullanılmıştır. Tersine çevrilmiş polimer güneş pillerinin performans ve akım-gerilim (I-V) karakteristikleri incelenmiştir. Farklı pil konfigürasyonları oluşturularak verimleri karşılaştırılmıştır.Yapılan deneyler sonucunda en verimli pil konfigürasyonu FTO/kompakt ZnO/ZnO daldırma yöntemiyle/P3HT:PCBM/Au bulunmuştur. Bu sistemin bilgisayar kontrollü potansiyostat (Keitley 2400 source-Meter), Xenon lambaya sahip 1,5 AM filtreli güneş simülatörü altında ölçümleri alınmıştır. Bu ölçümlerden elde edilen I-V karakterizasyon sonucu olarak verim % 2.08 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, inverted type polymer solar cells were fabricated by using various methods ( spin coating, by dipping method coating and thermal evaporation ). In different structures of ZnO cathode layer, different ratios of P3HT : PCBM active layer and PEDOT were used. Inverted type polymer solar cells ` s performances and current-voltage (I-V) characteristics were investigated. Different solar configurations were constituted and their efficiencies were compared. As a result of the experiments, the best device configuration is found in a FTO/Flat ZnO backing cathode electrode layer/ Nanorod ZnO cathode layer/ P3HT:PCBM/Gold cell. This system `s measurements were taken under AM 1,5 Xenon lamp filtered solar simulator with computer controlled potentiostat (2400 Keitley source-Meter) .As a result of these I-V measurements, the efficiency was 2.08 %.