İzmir ili günümüz kuyumculuğunun incelenmesi
A study into the modern jewelry in the city of İzmir
- Tez No: 239245
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırmanın amacı geçmişten günümüze kadar gelen kuyumculuk sanatının İzmir'deki durumunu araştırarak gelişimini, kullanılan teknik ve malzemeleri, sektörel sorunları, turistik bir bölgede olmanın yararlarını, kuyumculuk mesleğini yapan kişilerin görüşleri, düşünceleri ve mesleki bilgilerinden yararlanarak kuyumculuğun bölgedeki durumunun incelemesidir.Çalışma tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Araştırmacı tarafından literatür taraması sonucunda, araştırmayı oluşturacak verileri elde etmek amacıyla araştırma kapsamında yer alan kuyumculara uygulanmak üzere anket hazırlanmış ve uygulanmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini, İzmir ilinde kuyumculuk mesleğini yapmakta olan kuyumcular oluşturmaktadır. İzmir ilinde kuyumculuğun çeşitli branşlarında çalışan 150 kuyumcu ise araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Bu araştırma kapsamında kuyumculara anket formu uygulanmış, anket formu ile elde edilen bulguların frekans ve yüzde analizleri yapılarak tablolar oluşturulmuştur.Araştırma sonucunda; Türkiye de Kuyumculuk sektörü son zamanlarda yapılan değişimler, çalışmalar ve teşviklerle hızla gelişerek önemli bir sektör durumuna gelmiştir. Yapılan tasarımlar ülke sınırlarını aşmış ve yurtdışında da kendini göstermiştir.İzmir'in turizm açısından gelişmiş olması kuyumcularında satışlarını iyi yönde etkilemektedir. Bölgede alyans üzerine üretim yapan çok fazla atölye bulunmaktadır. Bölgede alyans üretimi ile ilgili gelişmeler sağlanabilir.Bölgede en büyük sorun mesleki bir birikimi olmadan bu sanatı yapmaya kalkmalarından kaynaklanan sorunlar ve büyük firmaların çoğalması ile oluşan sorunlar yer almaktadır.İzmir İlinde kuyumculuk sanatının, değişen ve hızla gelişen kuyumculuk ve mücevherat üretiminde geldiği son durumu değerlendirilmektedir. Ayrıca yapılan görüşmeler ve bu konuda yapılan uygulamalarla ilgili bulgular doğrultusunda elde edilen sonuçlar ve sonuçlara bağlı olarak bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of that study was to search the position of the art of jewelry from the past up to the present time and to examine its development, the techniques and materials used, its sectoral problems, the benefits of being in a touristy environment, the views of those carrying out the profession of jewelry and the status of the art of jewelry in the region depending on their experience.The study was a descriptive one depending on the method of scanning. As a result of a literature scanning by the researcher, a questionnaire was prepared to a apply to the jewelers included in the study in order to obtain data that will form the study and the questionnaire was applied.The population of the study consisted of the jewelers working in the handicraft art of jewelry in the city of Izmir. 150 jewelers working in different braches of the profession in the city of Izmir consisted of the sampling of the study.Within the content of this study, the questionnaire form was applied and the findings obtained through this form were turned into tables through their frequency and percentage analyses.At the end of the study, the latest position of rapidly changing art of jewelry in the city of Izmir at the production of jewels was evaluated. In addition, some recommendations were put forward depending on the results obtained by the findings concerning the interviews and applications carried out in this issue.The fact that Izmir is a developed city in terms of tourism has affected selling prices in a positive way. There are a great many ateliers producing wedding rings in the region. Some other improvements could be obtained dealing with the production of wedding ring.The biggest problem in the region is that people try to carry out the profession without any experience and there appear new problems with the emergence of large companies.The latest position of rapidly changing and developing art of jewelry in the city of Izmir at the production of jewels was evaluated. In addition, some recommendations were put forward depending on the results obtained by the findings concerning the interviews and applications carried out in this issue.