Çizgelerin isoperimetrik sayısı üzerine
On the isoperimetric number of graphs
- Tez No: 304887
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY KIRLANGIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
G(V, E) birleştirilmiş bir graf ve V tepeler kümesi, E ayrıtlar kümesi olsun. V tepeler kümesinin k (k>1) tane parçalanışı V1, V2, ..., Vk olmak üzere; bu parçalar birbirinden ayrık, her biri aynı boyuta sahip ve bu parçalar arasındaki ayrıtların sayısı minimumsa bu probleme graf parçalanış problemi denir. k=2 için bu problem ikiye ayırma problemi (bisection problemi) olarak adlandırılır. İsoperimetrik sayı, 1989 yılında mohar tarafından tanımlanmıştır.Bu tezde, ilk olarak isoperimetrik sayının tanımı verilmiştir. Ağaç grafların isoperimetrik sayısı ile ilgili temel kavramlar ve sonuçlar verilmiştir. Graf işlemleri uygulanarak elde edilen grafların isoperimetrik sayısı hesaplanmıştır. Son olarak Total grafların ve Line graflarının isoperimetrik sayıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consider a graph G(V, E), where V denotes the set of vertices and E the set of edges. The standard (unweighted) version of the graph partition problem is: Given G and an integer k > 1, partition V into k parts (subsets) V1, V2, ..., Vk such that the parts are disjoint and have equal size, and the number of edges with endpoints in different parts is minimized. When k = 2, the problem is also referred to as the graph bisection problem. The isoperimetric number of a graph G, denoted i(G), was introduced in 1989 by Mohar.In this thesis, firstly, the definiton of the isoperimetric number is given. Secondly, some definitions and results about the isoperimetric number of trees are given. In addition, the isoperimetric number of graphs obtained by graph operations are examined. Finally, the results of isoperimetric number of total graphs and line graphs are given.