The effect of molar mass distribution of poly(2-ethyl-2-oxazoline) on its solid state decomposition kinetics
Poli(2-etil-2-oksazolin)?in mol kütlesi dağılımının katı hal bozunma kinetiğine etkisi
  1. Tez No: 304891
  2. Yazar: ECE ÇAĞDAŞ ERGUVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN KINAL, YRD. DOÇ. DR. FATİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada farklı mol kütleli poliokzazolinlerin katı hal bozunmasına ait kinetik parametreleri TG tekniği kullanılarak, hem azot ortamında hem de hava ortamında incelenmiştir. Aynı zamanda polimerlerin mol kütlelerinin, kinetik parametreler üzerine etkisi araştırılmıştır. Kinetik hesaplamalar daha önce Doğan tarafından dizayn edilen PHP kodlu WEB tabanlı ?Thermal Analysis Version 1.00? adlı program vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Programda tek ısıtma hızına uygulanan vK, CR, HM, WHYC, MKN ve MC gibi yöntemler ve birden fazla ısıtma hızlarına uygulanan Tang, KAS, FWO ve Friedman yöntemler bulunmaktadır. Faklı sınıflara ait birçok yöntemin gerek hava gerekse azot ortamında bir arada kullanılması kinetik analiz verilerini oldukça değerli kılmıştır. Bu çalışma ile?Azot ortamında tek bir ısıtma hızına uygulanan yöntemler vasıtasıyla elde edilen kinetik parametreler kendi içerisinde;?Hava ortamında tek bir ısıtma hızına uygulanan yöntemler vasıtasıyla elde edilen kinetik parametreler kendi içerisinde;?Farklı ortamında tek bir ısıtma hızına uygulanan yöntemler vasıtasıyla elde edilen kinetik parametreler;?Azot ortamında birden fazla ısıtma hızına uygulanan yöntemler vasıtasıyla elde edilen kinetik parametreler kendi içerisinde;?Hava ortamında birden fazla ısıtma hızına uygulanan yöntemler vasıtasıyla elde edilen kinetik parametreler kendi içerisinde;?Farklı ortamında birden fazla ısıtma hızına uygulanan yöntemler vasıtasıyla elde edilen kinetik parametreler karşılaştırılmıştır.?Tek bir ısıtma hızına uygulanan yöntemler ve birden fazla ısıtma hızına uygulanan yöntemler hem hava hemde azot atmosferi için;?Son olarak molekül ağırlığının etkisinin hem tek ısıtma hızına uygulanan yöntemler hemde birden fazla ısıtma hızına uygulanan yöntemler neticesinde hava ve azot ortamında elde edilen kinetik parametreler üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, kinetic parameters of solid state parameters of polyoxazolines with different molecular weights were investigated by TG technique both in nitrogen and air environments. At the same time, the effects of the molar masses of the polymers on the kinetic parameters were investigated. Kinetic calculations were determined by PHP-coded web-based `Thermal Analysis? version 1.00 program which was designed by Asst. Prof. Dr. Fatih Doğan previously. The program administrated the single heating rate methods such as vK, CR, MKN, WHYC, HM, and MC and the multiple heating rate methods such as FWO, FR, Tang, and KAS. By using on different combinations of several methods both in nitrogen and air atmosphere have made the data from the kinetic analysis quite valuable. In this study;?The kinetic parameters obtained by means of a single heating rate methods in nitrogen atmosphere were compared among themselves.?The kinetic parameters obtained by means of multiple heating rate methods in nitrogen atmosphere were compared among themselves.?The kinetic parameters obtained by means of single heating rate methods in air atmosphere were compared among themselves.?The kinetic parameters obtained by means of multiple heating rate methods in air atmosphere were compared among themselves.?The kinetic parameters obtained through a single heating rate methods in different environments were compared among themselves.?The kinetic parameters obtained through multiple heating rate methods in different environments were compared among themselves.?The single heating rate methods and multiple heating rate methods were compared for both air and nitrogen environments.?Finally the effect of molecular weight of the polymer on kinetic parameters obtained by means of both single heating rate and multiple heating rate methods in both air and nitrogen environments.