Head- space voltammetry: A novel voltammetric method for volatile organics and a case study for phenol
Uçucu organik bileşikler için yeni bir voltammetrik yöntem: Tepe boşluklu voltammetri ve fenol analizine uygulaması
- Tez No: 304892
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİL ERTAŞ, PROF. DR. SUNA TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Eser analizde analitlerin önderiştirilmesi duyarlık ve kimi zaman da seçimlilik açısından büyük önem taşır. Voltammetrik sıyırma analizlerinde bu aşama genellikle kontrollü potansiyel altında karıştırılan çözeltilerden analizlerin elektrot yüzeyinde elektrokimyasal biriktirilmesini içerir. Bu tez çalışmasında ise analitin voltammetrik analiz öncesi elektrot yüzeyine tepeboşluğu koşullarında önderiştirilmesine ilişkin yeni bir yöntemin ilk bulguları yer almaktadır. Bu nedenle yöntemin adı Tepe Boşluklu Voltammetri olarak öne sürülmüştür ve bu yöntemin performasını sınamak için zehirli etkisi bilinen fenol bileşiğinin analizine uyarlanmıştır.Tez çalışmasında gerek önderiştirme (polimerizasyonda döngü sayısı, vial pH'ı, karıştırma hızı, süresi, ortama eklenen tuz miktarı, sıcaklık ve vial hacmi) ve gerekse ölçüm aşamasına (hücre pH'ı, ve bileşimi) ilişkin denel parametrelerin optimizasyonu sonucu kalibrasyon grafiği oluşturulmuş ve fenol için belirtme sınırı 1.8x10-7 M olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen bu yöntem atık su benzetme örneklerine uyarlanmış ve yüksek gerikazanımlar (%93) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In trace analyses, the preconcentration of the analyte plays a vital role in terms of sensitivity, and in some case the selectivity. In stripping techniques, this step usually includes an electrochemical deposition process on the electrode surface at a controlled potential under stirred conditions. Present study includes the earliest results of a novel method which combines the headspace (HS) preconcentration of the analyte on the electrode prior to the voltammetric analysis. Therefore, the method was called Headspace-Voltammetry. Phenol molecule was chosen to test the effectiveness of the method as the phenolic compounds have been proved to be toxic and therefore, monitoring of these compounds is important to evaluate the risk and the effectiveness of posterior water treatment.In this thesis, we studied both preconcentration parameters ( polymerization cycle number, vial pH, stirring rate and exposure time, salt amount, vial temperature, sample volume) and measuring cell parameters (cell pH and composition). Under optimized conditions, the calibration curves were plotted and detection limit of this method was found 1.8x10-7 M. This method was tested on artificial waste water and recovery percentage was calculated as 93%