The effect of molar mass distribution on solid state degradation kinetics of poly (4-methyl catechol)
Poli(4-metil kateşol)'ün mol kütlesi dağılımının katı hal bozunma kinetiği üzerine etkisi
- Tez No: 276378
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜREKLİ, YRD. DOÇ. DR. FATİH DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada 4-metil kateşol'ün oksidatif polikondensasyon reaksiyon şartları incelendi. Reaksiyonlarda oksidant olarak NaOCl, H2O2 ve hava oksijeni kullanıldı. Yapılan denemeler neticesinde en aktif oksidant NaOCl olarak bulundu. Ayrıca sentezlenen polimerlerin yapı ve özellikleri FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR, SEC, ve TG-DTG ile karakterize edildi. Tezin son aşamasında ise mol kütlesi dağılımının, aktivasyon enerjisi, preexponansiyel faktör gibi katı hal bozunma kinetiğine ait bazı parametreler üzerine etkisi incelendi. Kinetik parametrelerin hesaplanması, özel olarak tasarlanmış WEB tabanlı PC programı ile yapıldı. Kinetik parametrelerin hesaplanmasında tek ısıtma hızına uygulanan (Coats-Redfern, Horowitz-Metzger, MacCallum-Tanner, Van Krevelen, Wanjun-Yuwen-Hen-Cunxin ve Madhusudanan-Krishnan-Ninan yöntemi) ve birden fazla ısıtma hızna uygulanan yöntemler (Flynn-Wall-Ozawa, Friedman, Tang, Kissinger-Akahira-Sunose ve Kissinger yöntemi) kullanıldı.Elde edilen sonuçlar neticesinde, molekül ağırlığı artıkça aktivasyon enerjisinin de artığı görüldü. Ayrıca sentezlenen bütün polimerler için en uygun kinetik yöntemin MacCallum-Tanner yöntemi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The conditions for oxidative polycondensation reaction of 4-methyl catechol were investigated in this work. NaOCl, H2O2 and air oxygen were used as oxidant in the reactions. In the result of the studies, NaOCl was found as the most active oxidant. Also the structure and properties of polymers synthesized were characterized with FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR and TG-DTG techniques. The effect of molar mass distribution on some parameters of solid state degradation kinetics such as activation energy, pre exponential factor were determined at the final stage of the study. Calculation of kinetic parameters was done by a webbased PC programme. Single heating rate methods (Coats-Redfern, Horowitz-Metzger, MacCallum Tanner, Van Krevelen, Wanjun-Yuwen-Hen-Cunxin, Madhusudanan-Krishnan-Ninan) and multiple heating rate methods (Flynn-Wall-Ozawa, Friedman, Tang, Kissinger-Akahira-Sunose, Kissinger) were used to calculate the kinetic parameters.As a result, it was seen that activation energy increased with increase of molar mass and also the most suitable kinetic method was MacCallum Tanner method for all polymers.