Market reaction to rights offering announcements in The Turkish Stock Market
Türk Hisse Senedi Piyasası?nda rüçhan hakkı kullanımı duyurularında oluşan piyasa tepkisi
  1. Tez No: 304910
  2. Yazar: METE TEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma İMKB'deki rüçhan hakkı duyurularına piyasanın verdiği tepkiyi incelemektedir. Bu konu finans literatüründe geniş ölçüde çalışılmış olsa da gelişmekte olan piyasalardaki araştırmalar hala devam etmektedir. Rüçhan hakkı sürecinde altı farklı olay günü mevcuttur. Bu olaylardan her birinde piyasaya bilgi ulaşır. Bu çalışmanın ilk bölümünde bu altı farklı olay günündeki piyasa tepkisi ölçülmüştür. Sonuçlar, bu tepkilerin, biri haricinde olumsuz olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, örneklem 2001 krizi öncesi ve sonrası olmak üzere iki alt gruba bölünmüştür. Sonuçlar, bu iki alt grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Bu fark, 2001 krizinden sonra hükümetin izlemiş olduğu ekonomik politikaya dayandırılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise piyasa tepkisinin belirleyicileri incelenmiştir. Bulgular, bedelsiz sermaye artırımı ile birlikte yapılan rüçhan hakkı duyurularının market tepkisi ile pozitif bir ilişkide olduğunu ve şirketlerin rüçhan hakkı duyurularında zamanlama yaptığını göstermiştir. Üçüncü kısımda sermaye artırımına giden firmalar finansal ve finansal olmayan olmak üzere iki alt gruba bölünmüştür ve literatürle tutarlı biçimde uzun vadeli performanslarının olumsuz olduğunu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the market reaction to rights offering announcements in Turkey. Even though the topic is extensively studied in the finance literature, there is still research going on for emerging markets. The first part of this study measures market reaction to rights offering announcements for six different information arrival dates. The results are significantly negative except for the case of the announcement of the rights offering period. Additionally, the sample is divided into two sub-periods as before and after the 2001 crisis. The results show that there is a significant difference in market reaction and this difference is attributed to the change in economic policy after the 2001 crisis. The second part of the study examines the determinants of this market reaction and the findings suggest that bonus issues are positively related and there is also evidence that firms time their equity issues. The third part analyzes the long term performance of equity issuing firms in two subgroups as financial and non-financial firms. The results provide evidence of a negative performance and this finding is consistent with the results of previous studies.