A proposal for a time extension special provision for use with standard forms of contract in construction projects
Standard inşaat sözleşme şartnamelerinde kullanılmak üzere alternatif bir süre uzatımı maddesi önerisi
  1. Tez No: 304917
  2. Yazar: YİĞİT BEŞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma inşaat sektöründe gecikme süreçlerinin daha iyi yönetilebilmesi için bir kılavuz sunmayı amaçlamaktadır. İnşaat projelerinde dikkate değer zaman ve bütçe aşımı yaşanmaktadır ve anlaşmazlıkların önlenmesi, gecikme risklerinin adil paylaşılması ve sözleşme taraflarının iyi ilişkilerini muhafaza ederek geliştirebilmeleri için gecikme süreçlerinin daha iyi yönetilmesi gerekmektedir. Araştırma inşaat sözleşmeleri, gecikmelere ilişkin kavramlar, gecikme analiz metotları ve geçmişte meydana gelmiş anlaşmazlıklara ilişkin kaynakça araştırması ile başlamaktadır. Genel olarak gecikme süreçlerinde, özel olarak ise gecikmelerin analizi sürecinde rastlanan sorunlu hususların tespiti amacıyla gecikmelere maruz kalmış büyük bir altyapı projesinde saha araştırması yapılmıştır. Gerek saha araştırması gerekse kaynakça araştırması neticesinde ortaya çıkan sorunların çözümü amacıyla bu araştırma, ana sözleşmelerin özel koşullar kısmında kullanılabilecek veya sözleşme hazırlayanlar tarafından süre uzatımına ilişkin sözleşme veya şartname maddeleri hazırlanırken yardımcı olarak kullanılabilecek alternatif bir şartname maddesi önermektedir. Şartname maddesinin yanında, bir kontrol listesi modeli ve bir gecikme süreci akış şeması, sözleşme taraflarınca gecikme süreçlerinde meydana gelen sorunların aşılması amacı ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a guide for a better management of delay processes in construction industry. Considerable time and cost overruns are being exercised in construction projects and a better management of delay processes is necessary in order to avoid disputes, obtain fair allocation of delay risks and to promote good relationship between contracting parties. Research starts with a review of relevant literature about construction contracts, delay related concepts, delay analysis methods and past disputes. A case study has been conducted on a major infrastructure project that has been subject to delays in order to find out problematic issues during delay processes in general and delay analysis process in particular. In order to solve the problems enlightened by case study and literature review, this research proposes an alternative specification clause that can be used with particular conditions of main contracts or that can be used as indicative by contract drafters when preparing extension of time related contract or specification clauses. In addition to specification clause, a checklist model and a delay process flowchart is prepared that can be used by contracting parties to overcome problems encountered during delay processes.