Piyasada bulunan bebek gıdalarında yüksek performanslı sıvı kromatografi yöntemi(YPSK) ile patulin tayini
Determination of patulin and 5-HMF by high-performance liquid chromatograpy (HPLC) in baby foods from Turkish markets
- Tez No: 304916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ürün kalitesinin bir göstergesi olan ve oldukça zehirli etkileri bulunan patulin ve 5-HMF (hidroksimetilfurfural)'ın bebek ve çocuk gıdalarında tayini için hızlı, güvenilir, duyarlı ve etkin bir sıvı kromatografi yöntemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, optimum ayırma koşulları (organik çözücü yüzdesi, pH, sıcaklık vb. parametreler) tayin edilmiştir. Geliştirilen yöntemin ICH kurallarına göre validasyonu yapılmıştır. Ayrıca geliştirilen yöntemin ölçüm belirsizliği hesaplanmıştır. Bu yöntem kullanılarak Türkiye'de marketlerde satılan bebek ve çocuk gıdalarından alınan örnekler üzerinde patulin'in tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an indicator of product quality and the highly toxic effects of patulin and 5-HMF (hydroxymethylfurfural) 's determination in foods for infants and children to a fast, reliable, sensitive, and effective method was developed. In this study, the optimum separation conditions (percentage of organic solvent, pH, temperature and so on.) were determined. The developed method was validated according to ICH guidelines. Furthermore, the developed method of uncertainty was calculated. By using this method, patulin and HMF were determined on the samples from infants and children feedstocks which sold in market in Turkey.