Production of chips and crisp from jerusalem artichoke
Yer elmasından cips ve gevrek üretimi
  1. Tez No: 304954
  2. Yazar: CEM BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yer elması özel yetiştirme teknikleri olmadan bir çok bölgede yetiştirilmektedir. Ancak gıda sanayiinde yaygın bir kullanım alanı yoktur. Yer elması patatese benzer özellikleri bulunan bir sebzedir. Bu nedenle gıda sanayiinde patates yerine kullanımı bu ürünün ekonomik değerini arttıracaktır. Bu amaçla bu çalışma ilk olarak yer elmasından üretilen cips ve gevreğin nem ve yağ içeriği, renk, yapı ve duyusal özellikler açısından incelenmiştir.Yer elması cipsleri tezgah üstü derin yağ kızartıcısında 160°C, 170°C, 180°C, 190°C sıcaklığında 120sn, 180sn ve 240sn süreyle kızartılmışlardır. Mikrodalga fırın kullanımında ise numuneler 600W ve 900W güç seviyelerinde 60sn, 75sn, 90sn, 105sn, 120sn, 135sn ve 150sn süresiyle pişirilmişlerdir.Yer elması hamurunun reolojik özellikleri incelenmiştir ve istenilen kıvam ve rengi elde etmek amacıyla ksantan gam (%2 yaş ağırlık) ve sodyum metabisülfit (%1 yaş ağırlık) eklenmiştir. Püre elde edildikten sonra yer elması unu üretilmiştir ve bu una su eklenerek yeniden hamur elde edilmiştir. Orjinal pürenin ve 1 ? 4,5 ve 1 ? 5,0 su eklenerek elde edilen hamurun reolojik özellikleri benzerlik göstermiştir.Yapılan deneylerin sonuçlarına göre kızartma sıcaklığı ve işlem süresi arttırıldığında yer elması ürünlerinin nem içeriği ve beyazlık değerlerinin azaldığı fakat a*, b*, sertlik, kırılganlık ve yağ içeriği değerlerinde artış olduğu gözlenmektedir.Yer elması kızartma işleminde en iyi sonuç cips şeklinde 180°C sıcaklığında 240sn işlem süresi, gevrekte ise aynı sıcaklıkta 180sn ile elde edilmiştir.Mikrodalga fırın kullanıldığında ise en iyi sonuç cips şeklinde 105sn işlem süresi ile 600W gücünde, gevrekte ise 60sn sürede 900W gücünde elde edilmiştir.Mikrodalga gücü ve işlem zamanı arttırıldığında, mikrodalgada pişirilmiş yer elması ürünlerinin nem içeriği ve beyazlık değerlerinin azaldığı, fakat a* ve b* değerleri azalmıştır. Ürünlerin sertlik ve kırılganlık değerleri zamanla artmış sonrada azalmıştır.İşlem süresinin mikrodalga fırın kullanıldığında önemli düşüş göstermesi, bu metodun geleneksel kızartma yöntemine göre daha az yağ içermesi de göz önüne alındığında tercih edilebilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Jerusalem artichoke has been cultivated in various regions without any special breeding technique. On the other hand, in food industry it does not have a wide usage area. Hence, in food industry its use as a potato substitute in some products is believed to be increasing its economical value. As a first attempt chips and crisps produced from Jerusalem artichoke was analyzed for texture, sensory, color, oil and moisture content.Jerusalem artichoke chips were fried in a bench top deep fat fryer for 120s, 180s and 240s at 160°C, 170°C, 180°C and 190°C. When microwave oven was used samples were cooked for 60s, 75s, 90s, 105s, 120s, 135s and 150s at 600 Watt, 900 Watt.Rheological properties of Jerusalem artichoke puree was invesgitated and Xanthan gum (2%wb) and sodium metabisulphite (1%wb) added for the desired puree consistence and color. After the production of puree Jerusalem artichoke flour was produced and water added to this flour then dough obtained again. Rheological behaviour of the original puree and these prepared from the containing 1- 4.5 and 1 - 5.0 part water were quite similar.In the light of the experimental results obtained as frying temperature and treatment time increased, moisture content and lightness of the Jerusalem artichoke products have decreased but a*and b* values, hardness, fracture and oil content increased.The best results for frying of Jerusalem artichoke seem to be 180°C with about 240s treatment time for the chips and the same temperature for 180s for the crisps.As microwave power level and duration of treatment increased, moisture content and lightness of the microwave cooked Jerusalem artichoke products have decreased, but a* and b* values increased. Hardness and fracturability values of the products first increased with time and then decreased.When microwave oven was used, the best results were obtained for about 105s treatment time at 600W for the Jerusalem artichoke chips and about 60s processing time at 900W for the crisp.Since treatment time for cooking was significantly reduced when microwave cooking was used, this method could be recommended as an alternative to conventional deep fat frying, as oil is not used as well.