Students' experiences and perceptions of anxiety, motivation, and self-confidence in speaking english during task-based language learning activities in second life: The case of METU
Second life ortamında görev temelli dil eğitimi etkinliklerinde öğrencilerin İngilizce konuşmaya yönelik endişe, güdülenme ve özgüvenleri açısından tecrübeleri ve algıları: ODTÜ durum çalışması
- Tez No: 304972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA BULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yeni gelişen uzaktan eğitim teknolojilerinden biri olan üç boyutlu sanal dünyalar, işbirlikçi öğrenme ortamları sunmakta ve görev temelli etkinlikler uygulamaya yönelik etkili seçenekler sağlamaktadır. Bu durum çalışmasının amacı, üç boyutlu ortamlarda görev temelli dil öğreniminin ve öğretiminin, üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin ?ngilizce konu?maya yönelik endi?e, güdülenme ve özgüven açısından etkisini incelemektir. Bu nedenle, Second Life ortamında farklı ingilizce konu?ma görevleri/etkinlikleri tasarlanmı?tır. Belirlenen görevlere göre katılımcılar, farklı rollere bürünmüş ve ingilizce'yi ana dili olarak konuşan kişilerle, arkadaşlarıyla ve ODTÜ Temel ingilizce Bölümü eğitmenleriyle ingilizce konuşma pratiği yapmışlardır. Çalışma örneklemi, Türkiye'de bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Temel ingilizce Bölümü'nde orta-üstü seviye dil eğitimi alan 15 hazırlık sınıfı öğrencisidir. Araştırma, Mayıs 2011 döneminde dört haftalık zaman dilimini kapsamaktadır.Çalışma verileri görüşme yoluyla elde edilen nitel verileri içermektedir. Çalışma sonrasında, Second Life ortamında görev temelli dil eğitiminin öğrencilerin ingilizce konuşmaya yönelik, endişe, güdülenme ve özgüvenlerine etkisini incelemek için görüşmeler uygulanmıştır.Sonuçlara göre, bu çalışma dil eğitimi alanında önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır Araştırma sonuçları, Second Life ortamında yürütülen görev temelli dil eğitiminin öğrenciler üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu ve öğrencilerin ingilizce konuşmaya yönelik olumlu tutum geliştirmesini sağladığını ortaya çıkarmıştır.Bu bağlamda, denilebilir ki Second Life deneyimi öğrencilerin ingilizce konuşmaya yönelik olarak güdülenme ve özgüven kazandıklarını ve endişe problemlerini aşabildiklerini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, bu araştırma üç boyutlu sanal dünyaların dil eğitiminde, özellikle Türkiye? de etkililiğini inceleme amaçlı yapılacak diğer çalışmalara iyi bir örnek teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
3D virtual worlds are emerging distance education technologies that offer collaborative learning environments and provide effective ways to apply task-based activities. The aim of this case study was to examine the contribution of task-based language learning in 3D virtual worlds to speak English as a foreign language among university preparatory class students in terms of anxiety, motivation, and self-confidence. Therefore, different English speaking practice tasks/activities were designed in Second Life. Participants had different roles based on the determined tasks and had speaking experiences with native speakers, friends, and instructors of METU preparatory school. Fifteen upper-intermediate level preparatory class students in the Department of Basic English at Middle East Technical University participated in the study which comprised a four week time span in May 2011.Data of the study included the qualitative data, gathered from the interviews. Those interviews were administered after the study to understand the effectiveness of task-based language learning in Second Life for students' anxiety, motivation, and self-confidence towards speaking English.According to the results, this study revealed important findings for language education field. The results of this study demonstrated the effectiveness of task-based language learning in Second Life environment which had positive impact on students. In this respect, it is suggested that the Second Life experience provided students to gain motivation and self-confidence and overcome their anxiety related problems towards speaking English. Therefore, this study may offer an insight for further studies to investigate the effectiveness of 3D virtual environments in language education, especially in Turkey.