Free electron density distribution of the milky way
Samanyolu'ndaki serbest elektron yoğunluğu dağılımı
  1. Tez No: 304973
  2. Yazar: NEZİHE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ANKAY, YRD. DOÇ. DR. SİNAN KAAN YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı Samanyolu Galaksisi'nin serbest elektron yoğunluğu dağılımını pulsarların dağılma ölçülerini kullanarak bulmaktır. Galaksinin toplam serbest elektron dağılımının haritasını çıkarmak için büyüklüğü değişken 3 boyutlu bir göze yapısı kullanılmış ve 1893 pulsar, 274 supernova kalıtısı, 543 HII bölgesi verisinden yararlanılmıştır. Bu çalışmanın temelinde, 3 boyutlu gözlere düşen pulsarların uzaklığa karşılık dağılma ölçüsü grafiklerinden yola çıkarak Galaksinin 3 boyutlu her bir gözüne özel işlem uygulamak vardır. Bu 3 boyutlu bölümleme işlemi deneme yanılma yöntemiyle yapılmış ve üzerindenelektron yoğunluğu hesaplanabilecek 348 bölge ile sonuçlanmıştır.Pulsarların uzaklığa karşılık dağılma ölçüsü grafiklerindeki doğrusal fitler kullanılarak grafiklerden sapan pulsarlar incelenmiş ve uzaklık hatası olduğuna karar verilen 140 pulsar için yeni uzaklıklar hesaplanmıştır. Böylece hem bölgelerin serbest elektron yoğunlukları hem de pulsarların uzaklıkları iyileştirilmiştir.Sonuç olarak, 348 bölgenin serbest elektron yoğunluğu değerleri kullanılarak iz düşümlü ve biriktirimli serbest elektron yoğunluğu haritası kutupsal kon düzeninde çizilmiştir. Bu harita 3 farklı Galaktik kol modeliyle kıyaslanmış ve en uyumlu kol modelinin Hou ve ark. (2009) tarafından verildiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the free electron density distribution of the Milky Way Galaxy using dispersion measures of pulsars. By making use of 1893 Galactic pulsar, 274 supernova remnant and 543 HII region data, the overall free electron density map of the Galaxy is obtained by using a 3D mesh-like structure of irregular size. The main idea behind the study is to treat each 3D section of the Galaxy privately considering the distance versus dispersion measure graphs of the pulsars that fall into those sections. This sectioning procedure is followed using a trial and error method and results in 348 sections through which free electron densities can be calculated.Using linear fits of distance versus dispersion measure graphs, pulsars that deviate from the curves are investigated and new distances are adopted to 140 of them that are decided to have wrong distance estimates. By this way both distance values and the free electron densities of the sections are improved.In the end, by using the free electron density values of 348 sections, a projected and cumulative free electron density map of the Galaxy is plotted in polar coordinates. This map is compared with three different spiral arm models and it is seen that the best accordance is with Hou et al. (2009) spiral arm model.