Beden eğitimi derslerinde öz düzenlemeli öğrenme stratejilerini belirlemede özgüven ve katılım motivasyonunun rolü
The role of self confidence and participated motivation in determining self regulated learning strategies in physical education courses
- Tez No: 473557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKA PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı, beden eğitimi derslerinde öz düzenlemeli öğrenme stratejilerini etkileyen faktörlerin (beden eğitimi dersine ilişkin özgüven ve beden eğitiminde katılım motivasyonunun) belirlenmesidir. Araştırmaya %42.3'ü 6. sınıf ve %57.7'si 7. sınıf olan, yaşları 12 ile 14 arasında değişen, %53.9'u kadın (n=268) ve %46.1'i erkek (n= 229) olmak üzere toplam 497 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veriler, 'Motor Becerilerde Öz Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Ölçeği', 'Beden Eğitimi Dersi Özgüven Ölçeği' ve 'Durumsal Güdülenme Ölçeği' ile toplanmıştır. Öz düzenlemeli öğrenme stratejileri, durumsal güdülenme ve beden eğitimi dersi özgüven düzeyinin cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göre karşılaştırılmasında bağımsız gruplar için t-testi; öz düzenlemeli öğrenme stratejilerini etkileyen faktörlerin belirlenmesinde ise çoklu hiyerarşik regresyon analizi tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the factors that influence self-regulated learning strategies in physical education classes (self-confidence in physical education lessons and participated motivation in physical education). A total of 497 middle school students participated in the survey, 42.3% in the 6th grade and 57.7% in the 7th grade, ranging in age from 12 to 14, 53.9% (n=268) female and 46.1% (n= 229) male. The data were collected by 'Self-regulated Learning Strategies Scale in Motor Skills', 'Physical Education Course Self-confidence Scale' and 'Situational Motivation Scale'. Self-regulated learning strategies, situational motivation and physical education lesson self-confidence were analyzed by gender and class variables, and t-test was used for independent groups and multiple hierarchical regression analysis technique was used in determining the factors affecting self-regulated learning strategies.