An investigation of undergraduate students' scientific inquiry processes in a physics laboratory
Fizik laboratuvarında üniversite öğrencilerinin bilimsel araştırma süreçlerinin incelenmesi
- Tez No: 304984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı probleme dayalı öğrenmeye göre tasarlanmış fizik laboratuvarında üniversite öğrencilerinin bilimsel araştırma süreçlerinin incelenmesidir. Bu amaç için nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Bu çalışmaya on altı üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar beş haftalık süre içerisinde araştırma etkinliklerinde yer almışlardır. Katılımcılar araştırma etkinliklerini yaparken gerçekleştirilen gözlemler ve katılımcıların doldurduğu laboratuvar çalışma kâğıtları veri kaynağı olarak kullanılmıştır.Bilimsel araştırma sürecini daha iyi anlayabilmek için Klahr ve Dunbar'ın (1988) ?Çifte Arayış Olarak Bilimsel Keşif? modelinde önerilen çerçeve kullanılmıştır. Bu çerçevede, araştırma süreci üç aşamadan oluşmaktadır; hipotez kurma, deney düzeneği tasarlama ve deneyi gerçekleştirme, ve bulgu değerlendirme. Katılımcıların bilimsel araştırma süreçlerindeki çeşitlilikler her bir aşama için analiz edilmiş ve sınıflandırılmıştır.Katılımcıların hipotez kurma süreçleri, kullandıkları kaynakların doğasına ve bu kaynakların nasıl kullanıldığına göre sınıflandırılmıştır. Ortaya çıkan kategoriler ?kavrama dayalı hipotez kurma?, ?formüle dayalı hipotez kurma? ve ?duruma dayalı hipotez kurma? olarak isimlendirilmişlerdir. Katılımcıların deney düzeneği tasarlama ve deneyi gerçekleştirme süreçleri iki türe ayrılmıştır: ?Sistemli eyletimler ve ?sistemli olmayan eyletimler?. ?Değişkenlerin düzensiz eyletimi? ve ?aynı anda iki eyletilen değişken kullanma? gözlemlenen iki farklı sistemli olmayan eyletim çeşididir. Son olarak, katılımcıların kanıt değerlendirme süreçleri, süreci yönlendiren kaynaklara göre sınıflandırılmıştır: ?Verilerin yönlendirdiği kanıt değerlendirme? ve ?ön bilgilerin yönlendirdiği kanıt değerlendirme?. Bu sınıflandırmaların detaylı açıklamaları örnekleriyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate undergraduate students? scientific inquiry processes in a physics laboratory designed using problem-based learning. Case study, one of the qualitative research methods, was employed for this aim. Sixteen undergraduate students were participated in this study. Participants conducted inquiry activities for five weeks. The data sources were the observations of participants while they were doing inquiry activities and the laboratory work sheets filled by the participants.A framework suggested by Klahr and Dunbar (1988) in Scientific Discovery as Dual Search model was used to gain better understanding of scientific inquiry process. In this framework, inquiry process consist of three phases; hypothesis formation, designing and conducting experiments, and evidence evaluation. The variations on the participants? scientific inquiry processes were analyzed and categorized for each phase of inquiry.Participants? hypothesis formation processes were categorized based on the nature of sources used by the participants and how these sources were used. The emerging categories were labeled as ?concept-based hypothesis formation?, ?equation-based hypothesis formation?, and ?context-based hypothesis formation?. Participants? designing and conducting experiment processes were categorized into two types: ?Systematic manipulations? and ?unsystematic manipulations?. ?Haphazard manipulation of variables? and ?using two manipulated variable simultaneously? were the two different types of observed unsystematic manipulations. Lastly, participants? evidence evaluation processes were categorized based on the driving sources: ?Data-driven evidence evaluation? and ?prior knowledge-driven evidence evaluation?. Detailed descriptions of these categories were presented with examples.