Design and implementation of a luminescence emission spectrometer
Lüminesans emisyon spektrometresi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 304996
  2. Yazar: EVREN TOGAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER BULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Lüminesans atomun ışınımsal şekilde yüksek enerji seviyesinden düşük enerji seviyesine geçişi neticesinde ortaya çıkan ışık yayılımıdır. Atomun bu geçişi foton salımı ile gerçekleşir ve lüminesans bu geçişler neticesinde gözlenen `soğuk emisyon'a (karacisim ışımasından farklı) verilen genel bir isimdir. Spektroskopi ise yayılan, soğurulan ya da saçılan elektromanyetik ışımanın şiddetinin ışımanın dalgaboyuna göre ölçülmesine dayanır. Bu nedenle lüminesans üretim mekanizmalarının anlaşılması için yapılan çalışmalarda kullanılan değerli bir araçtır. Emisyon spektrumlarının ölçülmesi geçiş enerji seviyeleri, örneğin yapısı, geometrisi ve bileşenleri hakkında bilgi verir. Bu çalışmada, radyasyon dozimetrisi için uygun malzemelerin Fotolüminesans (PL), Termolüminesans (TL) ve Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL) emisyonlarının ölçülüp çözümlenebilmesi için çok yönlü bir lüminesans emisyon spektrometresi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu spektrometre, Littrow tipi bir monokromatör etrafında gerekli donanım ve yazılım geliştirilerek tasarlanıp gerçekleştilirmiştir. Kalibrasyon lambaları ve kalibre edilmiş bir spektroradyometre cihazı kullanılarak dalgaboyu kalibrasyonu, spektrometrenin tayfsal tepkisinin ölçülmesi ve çözünürlüğünün belirlenmesi işlemleri gerçekleştirilmiştir. Sistemin genel performansını test etmek amacıyla BeO, Al2O3 veCaF2gibi çeşitli malzemelerin emisyon spektrumları ölçülmüş ve sonuçları literatürde yayınlanmış ölçümler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Luminescence is the emission of light resulting from radiative transition of an atom from an excited state to a ground state. This radiative transition yields emission of photons and the luminescence is the general name which is used to classify ?cold emission? other than the blackbody radiation. Spectroscopy involves the measurement of intensity of emitted, absorbed or scattered electromagnetic radiation as a function of wavelength. Thus, it is a valuable tool in the study of understanding the luminescence production mechanisms. Measurement of emission spectra gives information about the energy levels of transition and structure, geometry and composition of the sample. In this study, a versatile luminescence emission spectrometer was designed and developed with the main aim of measuring Photoluminescence (PL), Thermoluminescence (TL) and Optically Stimulated Luminescence (OSL) emission spectra of materials relevant for dosimetry. The spectrometer was constructed around a Littrow type monochromator by developing the necessary hardware, firmware and software. Wavelength calibration, measurement of spectral response and determination of resolution of the spectrometer were done using calibration lamps and a calibrated spectroradiometer. Finally the performance of the constructed spectrometer was tested by measuring the emission spectra of materials such as BeO, Al2O3 and CaF2 whereverpossible the measured spectra were compared with the ones reported in the literature.