Near infrared interference filter design and the production with ion-assisted deposition techniques
Yakın kızılötesi girişim fiıltre tasarımı ve iyon destekli depozisyon yöntemleri iıle üretimi
- Tez No: 305004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Elektromanyetik spektrumun yakın kızılötesi bölgesi Uluslararası Aydınlatma Komisyonu(CIE) tarafından 700nm'den 1400nm'ye kadar ki dalgaboyu aralığıı olarak tanımlanır.Bu dalgaboyu aralığı yaygın olarak hedef tespiti, gece görüşü, kablosuz iletişim vs gibi alanlardayaygın olarak kullanılır. Sonuçta, elektromanyetik spektrumun istenilen bölümünü filtrelemek, bu tür uygulamalar için ihtiyaç haline gelmektedir. Girişim filtreleri, istenilen dalgaboyuaralığı için tasarlanabilen ve üretilebilen çok katmanlı optiksel araçlardır. Yakınkızılötesi girişim filtrelerinin üretimi uygun malzemelerin ince katmanlarının uygun alttaşüzerine biriktirilmesi işlemidir. Bu tez çalışmasında, farklı malzemeler kullanılarak, seçilenbir dalgaboyu aralığı için çok katmanlı bir yakın kızılötesi filtre tasarlanacaktır. Daha sonrafiltrenin, geçirgenlik kalitesine, termal kararlığına, gelen ışın açısına bağlı olarak geçirgenlikperformansı ve zamana karşı dayanıklılığı çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Near infrared region (NIR) of the electromagnetic spectrum (EM) is defined as 700nm to1400nm wavelength interval by International Commission on Illumination(CIE). This wavelengthinterval is extensively used for target acquisition, night vision, wireless communicationetc. Therefore, filtering the desired portion of EM spectra becomes a need for that kindof applications. Interference filters are multilayer optical devices which can be designed andproduced for the desired wavelength intervals. The production of near infrared interferencefilters is a process of depositing thin material layers on the suitable substrates. In this thesis, amultilayer NIR filter will be designed for a selected wavelength interval by the use of dierentmaterials. Then, transmission quality, thermal stability, dependence of the transmissionvalues on the incoming beam angle, performance and durability of the filter will be studied.