Effects of edible chitosan coating on quality parameters of pomegranate (Punica granatum) arils
Yenilebilir kitosan kaplamanın nar (Punica granatum) tanelerinin kalite parametreleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 305008
  2. Yazar: AYÇA CAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada yenilebilir kitosan kaplamanın nar (Punica granatum) tanelerinin kalitefaktörleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, nar taneleri % 0 (kontrol) ve% 1 kitosan (karides kabuklarından üretilmiş, de-asetillenmiş (?75%)) çözeltileriylekaplanmış ve 22 gün boyunca 4 ± 0.5 oC'de muhafaza edilmiştir. Kitosan ilekaplanmış ve kaplanmamış nar tanelerinin ağırlık kaybı, pH, toplam çözünebilirmadde miktarı, toplam titre edilebilir asitliği, toplam fenol miktarı, toplam radikalindirgeme kapasitesi, toplam antosiyanin miktarı, toplam mezofilik aerobik bakteri,küf ve maya sayımları ve duyusal özellikleri 1. depolama gününden itibaren 3 günlükaralıklarla 22. depolama gününe kadar ve renk parametreleri 1. depolama günündenitibaren 2 günlük aralıklarla 21. depolama gününe kadar gözlemlenmiştir. Sonuçlaristatistiksel olarak analiz edilmiştir (p?0.05). Kitosan kaplama ağırlık kaybını,duyusal kalitedeki ve toplam antosiyanin miktarındaki düşüşü geciktirmiştir.Kitosan ile kaplanmış nar tanelerinin çözünebilir katı miktarı, titre edilebilir asitliğive pH miktarları kaplanmamış nar tanelerine göre yüksek sonuçlar vermiştir. Kitosankaplamalar aynı zamanda mikrobiyal bozulmayı geciktirmiştir. Kitosan kaplamaişlemi yüksek parlaklık (L*), ve renk farkı (?E) ve düşük renk açısı ve türsellikdeğerlerine sebep olmuştur. Kitosan ile kaplanmış nar taneleri düşük radikalindirgeme kapasitesi göstermiştir. Sonuçlar yenilebilir kitosan kaplamanın nartanelerinin radikal indirgeme kapasitesi ve türsellik değeri dışındaki kaliteparametrelerini etkili bir şekilde koruduğunu göstermektedir. Çalışma bulgularınagöre kitosan ile kaplama buzdolabı sıcaklığında saklanan nar tanelerinin raf ömrünü15 günden 19 güne artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of edible chitosan coating on quality factors of pomegranate (Punicagranatum) arils were investigated in the present research. For that purpose,pomegranate arils were treated with 0% (control) and 1% chitosan (extracted fromshrimp shells and deacetylated (?75%)) solutions and stored at 4 ± 0.5 oC for 22days. The weight loss, pH, total soluble solids, titratable acidity, total phenoliccontent, total radical scavenging capacity, total anthocyanin content, total mesophilicaerobic bacteria, total yeast and molds counts and sensorial properties of bothchitosan coated and uncoated arils were monitored at an interval of 3 days startingfrom 1st day up to 22nd day and color parameters were monitored at an interval of 2days starting from 1st day up to 21st day. Results were statistically analyzed (p?0.05).The chitosan coating retarded weight loss, delayed the decline in sensorial qualityand total anthocyanin content. Chitosan coated arils had higher contents of solublesolids, titratable acidity and pH than uncoated arils. The chitosan coating effectivelydelayed the microbial decay. The chitosan coating resulted in higher lightness (L*)and total color difference (?E) values and lower hue angle (H*) and chromaticity(C*) values. The chitosan coated arils showed lower radical scavenging capacities.The results indicated that application of chitosan coating effectively maintainedquality parameters of pomegranate arils during 22 days of storage except radicalscavenging activities and chromaticity values. According to the study findingschitosan coating process extended the shelf life of refrigerated pomegranate arilsfrom 15 days to 19 days.