The phylogenetic analysis of Picea orientalis populations from Northeastern Turkey with respect to non-coding trn and matK regions of chloroplast genome
Kloroplast genomundaki kodlanmayan trn ve matK bölgelerinin karşılaştırılması yapılarak Kuzeydoğu Anadolu'daki Picea orientalis populasyonlarının filogenetik analizi
  1. Tez No: 305038
  2. Yazar: ALİ MURAT GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Genetik, Biology, Botany, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Picea cinsinin 34 türü kuzey yarımkürenin ılıman bölgeleri ile taiga bölgeleriarasında alt tropik kesimden yüksek kesimlere kadar bir yayılım gösterir.Picea orientalis Türkiye' de Doğu Karadeniz Bölgesi'nin dağlık bölgelerindeve Batı Kafkaslar'da endemik olarak yetişir.Picea orientalis populasyonları içindeki genetik ilişkiyi belirlemek amacıyla15 populasyon türün farklı doğal yayılış alanından örneklendi ve bellikriterlere dayanarak beş gruba ayrıldı. Populasyonların genetik yapılarınıdeğerlendirmek amacıyla kloroplast genomundaki kodlanmayan trn ve matKbölgelerinin DNA dizi analizleri yapıldı.Onbeş Doğu Ladini (Picea orientalis) populasyonun çalışılan trn ve matKbölgelerine dayalı olarak ortaya çıkan genetik varyasyon sonuçlarına görepopulasyonlar arasında çok belirgin bir farklılık gözlenmemiştir. Üç tane trnbölgesi ve matK bölgesi arasında sadece bir tane parsimonik olarak bilgi vericivaryasyon görülmüştür. Analizlere göre, Artvin'den elde edilen populasyonlaren fazla farklılığı gösteren grup olmuştur. Doğu ladinin diğer Pinaceae türleriyle ilişkisi de bu çalışmada incelenmiştir.Veri tabanlarından elde edilen Pinaceae türlerinin trnV bölgesine göre ilişkisiincelendiğinde Picea cinsinin Larix cinsiyle yakın olduğu, Pinus başta olmaküzere diğer cinslerden daha uzak olduğu gözlenlenmiştir. Bu sonuç yapılandiğer sonuçlara göre sağlıklı sonuçlar vermemiştir.trncd-ef bölgesine bağlı olarak yapılan analizlerde, Doğu Ladinin Piceaseksiyonuyla yakınlığı gözlemlenmiştir. Ayrıca molekular saat tahminlerinegöre çalışılan doğu ladini populasyonunun Asya'daki türlerle daha yakın ilişkiiçinde olduğu bulunmuştur. Son olarak matK bölgesiyle yapılan çalışmadatrncd-ef bölgesine ve daha önce yapılmış diğer çalışmalarla benzer sonuçlarelde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Picea is located from temperate to Taiga (boreal) regions ofnorthern hemisphere from subtropical to high altitude with 34 species. Piceaorientalis is endemic to Eastern Black Sea Mountainous region of Turkey andWestern Caucasus.To determine the genetic relatedness within Picea orientalis populations, aswell as the relationship between other Pinaceae species from database,populations were sampled from 15 different locations within the natural rangeof species and grouped into 5 depending on several criteria. In order toevaluate the genetic structure of the taxon, non-coding trn and matK regions ofcholoroplast DNA (cpDNA) were sequenced.According to genetic diversity analysis of 15 Picea orientalis populations withrespect to trn and matK regions, there is not much variation amongpopulations. Among 3 non-coding trn and the matK region, there is only onevariable site which was parsimony informative.The results indicated that the populations from Artvin had the highestdivergence. In this study, the genetic divergence of Picea orientalis from otherPinaceae species were also observed. According to the results obtained fromtrnV region the studied Picea orientalis observed to display a closerelationship with Larix and distinct from other Pinaceae especially Pinusgenus. This result is unrepresentative due to the results of other studies.Moreover, as a result of analysis with trncd-ef region, the studied Piceaorientalis populations possessed close relationship with species from cladePicea. Moreover, based on molecular clock estimations the studied Piceaorientalis populations had close relationships with the species form Asia.Finally, the relationship of Picea orientalis with other Picea species wereanalyzed with respect to matK region. The result is consistent with the resultsof trncd-ef region and also with other studies.