Evaluation of biodeterioration in Nemrut Mount Monument and temple of Augustus by using various techniques
Nemrut Dağı Anıtı?ndaki ve Augustus tapınağındaki biyolojik bozulmaların farklı tekniklerle değerlendirilmesi
- Tez No: 305043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL GÖZEN, PROF. DR. EMİNE N. CANER SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, tarihi taşların bozulma sürecine mikroorganizmaların katkısı farklı teknikler uygulanarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Nemrut Dağı Anıtı'ndaki kireçtaşları ve kumtaşlarıyla, Augustus Tapınağı'ndaki mermer ve andezitler incelenmiştir. Daha önceleri topraktaki mikrobiyal aktiviteyi ölçmek için kullanılan FDA hidroliz metodu, bu çalışmada enzimatik aktivitenin belirlenebilmesi amacıyla tarihi taşlara uygulanmıştır. Koloni sayım esasına dayanan toplam mikroflora metodu ile taşlardaki bakteri ve fungus aktiviteleri belirlenmiştir. Esas olarak hijyen denetimlerinde kullanılan ATP metodu ile de tarihi taşlardaki toplam metabolik aktivite ölçülmüştür. En muhtemel sayı yöntemi ile taşların bozulma süreçlerinde rol alan, nitrifikasyon ve sülfür oksidasyonu yapan bakterilerin sayısı belirlenmiştir. Ayrıca, taş yüzeyinde bulunabilecek zararlı fungus türlerinin tanımlanması yapılmıştır.Nemrut Dağı Anıtı'ndaki taşlarda liken ve alglerin varlığı, Augustus Tapınağı'ndaki mermerlerde ise gri siyah kabuk oluşumunun yaygın olduğu görülmüştür. belirlenmiştir. Sonuçlar, çalışılan tarihi anıtların ikisinde de taşlarda bakteri ve fungus aktivitesinin çok düşük olduğunu göstermiştir. Ancak FDA hidroliz değerlerinin yüksek olması, taşlarda alg aktivitesinin önemli olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada kullanılan FDA hidroliz metodu, toplam mikroflora metodu ve en muhtemel sayı metodu, tarihi taşlardaki biyolojik bozulmanın değerlendirilmesi açısından başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Different techniques were studied to evaluate the presence of different microorganisms that played important roles in decay processes of historic stones. In that scope, limestones and sandstones from Nemrut Mount Monument, and marbles and andesites from Temple of Augustus were studied. For measurement of enzymatic activity, fluorescein diacetate (FDA) hydrolysis method previously applied to assess soil microbial activity was carried out. Total microflora method based on countings of colony number was conducted for determination of the level of bacterial and fungal activity of stones. ATP bioluminescence method, developed for the field of hygiene monitoring, was carried out in order to detect global metabolic activity degree in historic stones. Most probable number (MPN) method was carried out to detect the number of microbial cells, namely nitrifying and sulphur oxidising bacteria which could take part in the decay processes. Moreover, fungi identification was done for determining occurance of detrimental species.Presence of lichenic and algal zones existed on stones of Nemrut Mount Monument and the presence of black discolorations on stones of Temple of Augustus was common. Results have shown that the bacterial and fungal activity was low, however considerable quantity of FDA hydrolyses has shown the importance of algal population in the stones of two studied historical sites. This study has proved that FDA hydrolyses, total microflora and MPN method were efficient for the evaluation of biodeterioration in historic stones.