An investigation of incentives, barriers and values about the OER movement in Turkish universities: implications for policy framework
AEK (Açık Eğitim Kaynakları) hareketinin teşvikler, engeller ve faydalar bakımından Türkiye?deki üniversitelerde araştırılması: Politika çerçevesi oluşturmaya yönelik öneriler
- Tez No: 305076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY, YRD. DOÇ. DR. GÜLFİDAN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez çalı?masının genel amacı; yüksek öğretim kurumlarındaki politika yapıcılar, yöneticiler, karar vericiler ve payda?lara yönelik, ara?tırma tabanlı Açık Eğitim Kaynakları (AEK) hareketi konusunda bir yol haritası sunmaktır. Daha özelde ise, bu çalı?ma, Türkiye?de bulunan üniversitelerdeki ders kaynaklarının payla?ımını te?vik edici ve engelleyici temel unsurları ve ders materyallerinin payla?ımının sağlayacağı potansiyel faydaları, öğretim üyelerinin bakı? açılarıyla belirlemeyi amaçlamı?tır. Bunların yanısıra, bu çalı?manın bir diğer amacı da Türkiye?deki öncü üç AEK hareketinin deneyimlerini, kar?ıla?tıkları zorluklar ve uyguladıkları stratejiler yönünden ele alarak, ortaya çıkarmaktır. Tüm bu amaçlar doğrultusunda, elde edilen bulguların bu çalı?ma kapsamında geli?tirilen AEK hareketi konusundaki politikaları aydınlatacağı beklenmektedir. Bu bağlamda, nicel (anket ara?tırma yöntemi) ve nitel (çoklu durum deseni) ara?tırmaların kendi içinde bir bütünlük olu?turduğu ve farklı ara?tırma sorularına cevap verdiği, bir ara?tırma yöntemi olan çoklu yöntem (multimethod) ara?tırma yakla?ımı kullanılmı?tır. Çalı?manın nicel ara?tırma yöntemi için bir ölçek geli?tirilip, Türkiye?deki 57 üniversitede der veren öğretim elemanlarına uygulanmı?tır. Toplamda 1637 öğretim elemanı anketin tamamını cevaplamı?tır. Calı?manın ikinci ayağı olan nitel bölümde ise, Türkiye?de hizmet veren üç öncü AEK te?ebbüsü incelenmi?tir. Sonuçlar göstermektedir ki, öğretim elemanları AEK hareketinin sağlayacağı potansiyel faydalar konusuda güçlübir ortak görü? içindedirler ve ders kaynaklarını payla?mak istemektedirler. Ancak, söylenenler ile uygulamada yapılanlar arasında bir farklılık olduğu görülmü?tür. Öyleki, ara?tırma kapsamında incelenen üç AEK te?ebbüsünün de kar?ıla?tığı en ciddi zorluğun öğretim üyelerini ders kaynaklarını açmaya ikna etmek olduğu görülmü?tür. Bu noktada, yasal hususlar, öğretim elemanları tarafından en çok kaygı duyulan konuların ba?ında gelmektedir. Öğretim üyelerini ikna etmenin yanısıra, uygulayıcılar bir çok zorlukla da kar?ıla?maktadırlar. Kar?ıla?ılan problemlerin önüne geçmede ise, uygulayıcıların deneyimleri bu hareketi ünversitenin i?leyen yapısı içerisine entegre etmenin, bu harekete özgü bir birimin kurulmasının, ve öğretim elemanları ile gerçekletirilen ki?isel ili?kilerin kendi bağlamlarında en iyi çalı?an stratejiler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this dissertation study is to provide policymakers, administrators, decision makers and key stakeholders in higher education with a research-based guidance about the Open Educational Resources (OER) movement in Turkey. More specifically, this study aims at determining main incentives and barriers for freely publishing course materials in Turkish Universities from faculty members? perspective and determine perceived values of sharing course materials for faculty. In line with these aims, present study also aims to understand experience of pioneer OER initiatives in Turkey. Considering all these aims, results are expected to shed light on policies intended to be developed about OER movement in the scope of this study. In this sense, a multimethod research design, a quantitative methodology (survey research design) and qualitative methodology (multiple-case research design), each complete in itself and addressing different research questions of the study, was performed. In the scope of the quantitative part of the study, an instrument developed and administrated to faculty members from 57 universities in Turkey. In total, there were 1637 complete responses from faculty members. For qualitative part of the study, on the other hand, three pioneer OER initiatives in Turkey were investigated. Results of the survey showed that faculty members have a strong consensus on possible benefits of OER movement and majority of them want to publish their course materials. However, what they say is different than what doin practice. That is, one of the most significant challenges that three initiatives investigated in this study confronted is to persuade faculty members to share their course materials. In this point, legal issues appear to be the most concerned issues by faculty members. Besides convincing faculty members, there are also a number of challenges that these initiatives confronted. To address those challenges, results showed that integrating this movement into working system of institutions, establishing a dedicated unit, and personal relationships are seem to be best working strategies during the implementation of these kinds of initiatives