Role of thought experiments in solving conceptual physics problems
Kavramsal fizik problemlerinin çözümünde düşünce deneylerinin rolü
  1. Tez No: 305077
  2. Yazar: ŞULE DÖNERTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; kavramsal fizik problemlerinin çözümü sırasında, düşünce deneylerinin doğaları, kullanım amaçları ve temelinde yatan muhakeme kaynakları açısından ne tür farklılıklar gösterdiğini tanımlayarak, fen eğitimi literatürüne katkı sağlamaktır. Dağılımı ortaya çıkarmak için, fizik bilgisi seviyelerine göre - düşük, orta ve yüksek seviye- üç katılımcı grubu seçilmiştir. Bu çalışmada fenomenografik araştırma metodu kullanılmıştır. Birebir gerçekleştirilen problem çözme oturumları boyunca sesli düşünme ve retrospektif sorgulama stratejileri kullanılmıştır. Veri analizi göstermiştir ki; düşünce deneyleri, problemlerin çözümü sırasında bütün katılımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bilişsel araçlardır. Limit durum, uç örnek durum, basit durum ve benzer durum olmak üzere dört çeşit düşünce deneyi yapısı gözlemlenmiştir. Katılımcıların ayrıca düşünce deneylerini, tahmin yürütme, kanıt ortaya koyma ve açıklama getirme gibi farklı sebepler için kullandıkları gözlemlenmiştir. Düşünce deneylerinin arkasında yatan muhakeme kaynakları; gözleme dayalı olgular, sezgilere dayalı prensipler ve bilimsel kavramlar olarak sınıflandırılmıştır. Analiz sonuçları şunu önermektedir ki; bilim insanları tarafından teori geliştirmek ve hipotezleri test etmekte yaratıcı düşünme aracı olarak kullanılan düşünce deneyleri, öğrenciler tarafından da sorgulamasüreçleri ve problem çözme aktiviteleri sırasında kullanılabilir. Öğrencilerin düşünme aşamalarına ışık tutan, muhakeme kaynaklarının gizli ve eksik kalmış parçalarını ortaya çıkaran düşünce deneylerinin, öğretim uygulamalarını geliştirmede kullanılabileceği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to contribute to the science education literature by describing how thought experiments vary in terms of the nature, purpose of use and reasoning resources behind during the solution of conceptual physics problems. Three groups of participants were selected according to the level of participants? physics knowledge- low, medium, and high level groups- in order to capture the variation. Methodology of phenomenographic research was adapted for this study. Think aloud and retrospective questioning strategies were used throughout the individually conducted problem solving sessions. The analysis of data showed that thought experiments were frequently used cognitive tools for all level of participants while working on the problems. Four different thought experiment structures were observed which were categorized as limiting case, extreme case, simple case, and familiar case. It was also observed that participants conducted thought experiments for different purposes such as prediction, proof, and explanation. The reasoning resources running behind the thought experiment processes were classified in terms of observed facts, intuitive principles, and scientific concepts. The results of the analysis suggested that, thought experiments used as a creative reasoning instrument for theory formation or hypothesis testing by scientists can also be used by students during the inquiry processes as well as problem solving in instructional settings. It was also argued that, instructional practices can be developed according to the outcomes of thought experiments, which illuminate thinking processes of students and displays hidden or missing components of their reasoning.