Land surface emissivity variations at infrared wavelengths for the selected regions in Turkey
Türkiye'de seçili bölgeler için kızılötesi dalgaboylarında kara yüzeyi salıcılık değişimleri
- Tez No: 305120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de seçili yedi bölge için kara yüzeyi salıcılık değerlerinin bitki örtüsü tipi, dalgaboyu ve zamana (ay ve mevsim) göre değişimleri MODIS salıcılık veritabanı ve yağış verileri kullanılarak incelenmiştir. Kara yüzeyi salıcılık değişimleri bir çok uygulamada önemlidir ve bu değişimler hakkındaki çalışmaların Türkiye haricinde pek çok bölge için yapıldığı bilinmektedir. Bu çalışma Türkiye'ye özgü kızılötesi (KÖ) karasal arkaplan modelleri, yüzey ışıması hesaplamaları ve bitki örtüsü tipi sınıflandırılması çalışmalarında ön bilgi olarak kullanılabilecektir. Sonuçlar, yağışın aylık/mevsimsel ve tayfsal salıcılk değerlerinde bitki örtüsüne bağlı olarak büyük etkiye sahip olduğu ve salıcılık değerlerinde değişimlere neden olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, mevsimsel değişimlerin incelenmesi için uygun KÖ dalgaboyları ve bitki örtüsü tiplerine göre salıcılık değişimlerine neden olan mevsimsel faktörler bu çalışmada belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, land surface emissivity variations are examined with respect to the land surface type, wavelength, and time (season and month) for the seven selected regions in Turkey using MODIS emissivity database and precipitation amount. Investigating land surface emissivity variations are important in many applications and it is known that studies about these variations are done for many regions except Turkey. This study is prior knowledge for Turkey to be used in infrared (IR) background models, surface radiation budget calculations, and land cover type classifications specific for Turkey. The results indicate that precipitation has a great influence on monthly/seasonal emissivity values depending on the land cover type and causes spectral emissivity variations. As a result, we determined appropriate IR wavelengths for the investigation of the seasonal emissivity variations and seasonal factors causing emissivity variations according to the land cover types.