Öğretim elemanlarının ölçme ve değerlendirme yeterlik algılarının belirlenmesi
An analysis of efficiency perceptions of teacher educators' assessment and evaluation at higher education
- Tez No: 330179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN İFLAZOĞLU SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretim elemanlarının ölçme ve değerlendirme yeterlik algılarının belirlenmesidir.Betimsel türde olan bu araştırmanın örneklemini 2011-2012 eğitim öğretim döneminde Adnan Menderes, Anadolu, Ankara, Sütçü İmam, Çukurova, Dicle, Ege, Gazi, İnönü, Mersin ve Mustafa Kemal Üniversitelerinin Eğitim Fakülteleri'nde görev yapan 337 öğretim elemanı oluşturmuştur. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen nicel veri toplama aracı ve bilgi formu ile elde edilmiştir. Geliştirilen ölçme aracı 5 faktörlü bir yapıya sahip olup, faktör yükleri .41 ile .85, Cronbach Alfa iç tutarlık katsayıları .66 ile .85 arasında değişmektedir. Geliştirilen aracın test- tekrar test korelasyonu ise .72'dir.Araştırma sonuçları; dersin içeriği, hedefleri, konu alanı gibi değişkenlerin ölçme yöntem ve tekniklerini belirleme aşamasında öncelikle dikkate alındığını ancak bununla birlikte; öğrenci sayısı, ölçme aracını hazırlama kolaylığı, ders yükü gibi değişkenlerin de azımsanmayacak düzeyde etkili olduğunu göstermektedir.Öğretim elemanlarının ölçme sürecinde ağırlıklı olarak yazılı sınavlar ve çoktan seçmeli testleri tercih ettikleri ve sonuç ve değer biçmeye yönelik değerlendirmenin ön plana çıktığı, öğrenciye geribildirim boyutunda sorunların yaşandığı, ölçme araçlarının geçerlik ve güvenirliğine ilişkin uygulamalara yer verilmediği, ölçüm sonuçlarına ilişkin istatistiki işlemlere başvurulmadığı gözlenmiştir.Öğretim elemanlarının ölçme aracına verdikleri cevap ortalamaları doğrultusunda, cinsiyet,öğrenim durumu, uzmanlık alanı değişkenlerinde anlamlı farklılaşmanın olduğu, kıdemin bu farklılaşmada etkili bir değişken olmadığı gözlenmiştir.Bu araştırmada yükseköğretimde ölçme ve değerlendirme konusunda öğretim elemanlarının eksikliklerinin olduğu belirlenmiş ve araştırma bulguları doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine efficiency perceptions of teacher educators? assessment and evaluation at higher education.The sample of the study which?s a qualitative one included a total of 337 teacher educators working at the Faculties of Education at Adnan Menderes University, Anadolu University, Ankara University, Sütçü Imam University, Çukurova University, Dicle University, Ege University, Gazi University, Inönü University, Mersin University and Mustafa Kemal University. The study data was gathered by quantitative data gathering instruments and information forms developed by the researcher. This instrument was of 5 factors, and its factor load was between .41 and .85; Cronbach Alfa internal consistency was between .66 and .85. Test retest correlation of the instrument was .72.According to the study findings, the variables such as course content, the goals and subject area were primarily considered in the process of determination of the right assessment tool; however, the number of the students, the easiness of preparing the assessment tool and the course load teacher educators had were of critical role on this process, too.Additionally, it was observed that teacher educators mainly made use of written exams and multiple choice exams; they preferred assessment focusing outcomes; there were problems in giving feedback; validity and reliability of the assessment instruments were neglected and lastly there weren?t statistical operations on the results of measurements.Considering the answer averages of the teacher educators given to the assessment instrument of the study, there was a meaningful difference in terms of gender, educational background and professional field. However, the seniority of teacher educators? was observed not to be an effective variable.In this study, it? stated that teacher educators had some deficiency about assessment and evaluation at higher education and recommendations were given in accordance with the study findings.