Applications of grinding modeling for different ore types in mineral processing
Cevher hazırlamada farklı cevherleri kullanarak öğütme modellemesi uygulamaları
  1. Tez No: 305228
  2. Yazar: ALİ KEMAL EYÜB OĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Boyut küçültme birçok cevherin hazırlanmasında istenen boyut ve şekilde taneye ulaşmak, minerallerin serbestleşmesinde ve yüzey alanının artırılması amacıyla uygulanan çok önemli bir işlemdir. Enerji tüketimi çok yüksek seviyede olduğundan bu işlemin optimizasyonu ekonomi ve zaman açısından önem arz etmektedir. Bundan başka, boyut küçültme işlemlerinde hem bilimsel hem de teknik açılardan birçok problemle karşılaşılmaktadır.Bu çalışmada üç farklı mineralin ( perlit,pomza ve zeolit ) öğütülebilirlik özellikleri Bond öğütülebilirlik testi ve kinetik model kullanılarak araştırılmıştır. İlk olarak ?2 elek serisine gore 4 dar-tane boyu fraksiyon (1,7mmx1,18mm ; 0,850mmx600mm ; 0,425mmx0,300mm ; 0,212mmx0,150mm) hazırlanmıştır. Farklı öğütme zamanlarında ( 0,13 ; 1 ; 3 ve 6 dakika) Si ve Bi,j değerleri hesaplanıp ve model parametreleri ( Si, aT, ?, ? and ?j ) farklı öğütme koşullarında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mill grinding is an important in the processing of most minerals, in that it may be used to produce particles of the required size and shape, to liberate minerals from each other for concentration purposes, and to increase the powder surface area. Grinding of minerals is probably the most energy consuming task and optimization of this operation has vital importance in processing plant operations to achieve the lowest operating cost. Therefore, many scientific and technical problems are related to fine grinding operations and its associated problems. As mineral particles are reduced to finer product sizes, their surface become more important. Surface characteristics and properties affect any of the fine particle processing operations.In this study, the grindability properties of three different mineral samples (perlite, pumice, and zeolite) are investigated with both Bond grindability test and batch grinding conditions based on a kinetic model. Firstly, four different mono-size fractions were prepared between (1,7mmx1,18mm ; 0,850mmx600mm ; 0,425mmx0,300mm ; 0,212mmx0,150mm) formed by a ?2 sieve series. Si and (Bi,j) values were determined from the size distributions at different grinding times ( 0,13 ; 1 ; 3 and 6 minute) and the model parameters ( Si, aT, ?, ? and ?j ) compared at different grinding conditions.