Ferromanyetik örgülerin fiziksel özelliklerinin Monte Carlo yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the physical properties of ferromagnetic lattices via Monte Carlo method
  1. Tez No: 305288
  2. Yazar: PINAR BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ferromanyetik malzemeler sahip oldukları manyetik özellikleri bakımından özellikle mühendislikteyaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple ferromanyetik malzemelerin manyetik özelliklerininincelenmesi yararlı olacaktır. Bu tez çalı¸smasında ferromanyetik malzemelerin en yaygın örne?giolan ferromanyetik ince filmlerin manyetik özellikleri incelendi. ?Ilk olarak ferromanyetik bir telinetrafına kaplanan ince filmden olu¸san bir sistem tasarlandı ve ardından da ferromanyetik ince birfilmin etrafına kaplanan farklı bir ince filmden olu¸san sistem tasarlanarak sistemdeki manyetik etkile¸simler Monte Carlo benzetim tekni?gi ile incelendi. Ferromanyetik sistemlerin mıknatıslanmasüreci manyetik alan ve sıcaklık etkisine ba?glı olarak ara¸stırıldı. Sisteme ait manyetik histeresise?grileri elde edildi ve sistemin koersivite, anizotropi gibi manyetik özellikleri belirlendi
Özet (Çeviri)
Ferromagnetic materials have been commonly used in engineering applications because of theirmagnetic property. Due to this, understanding of the magnetisation processes of ferromagnetic materialsis very important issue. In this thesis, magnetic properties of ferromagnetic thin films that isthe most common sample of ferromagnetic materials, were investigated. Firstly, the system that isformed a wire with a thin film coating around it and then a system that is formed a thin film withanother thin film coating around it, was designed. The magnetic interactions in the system werestudied via Monte Carlo simulation method. The effect of temperature and external magnetic fieldon magnetisation process were simulated and investigated. Magnetic histeresis loops of the systemwere plotted and coercivity, anisotropy properties of the system were observed.