Farklı kültür bitkileri ve yabancı otların renk özelliklerinin görüntü işleme tekniği ile belirlenmesi
Determination of color proporties of different culture plants and weeds with image processing technique
  1. Tez No: 305289
  2. Yazar: GÖZDE ÖRGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER HÜSEYİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tarımda kimyasal mücadele en etkili uygulama tekniği olması yanında çevre ve insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlarda yaratmaktadır. Bu çalışmada fazla kimyasal tüketimini ortadan kaldırmaya yönelik sistemlerin geliştirilmesi için bazı özelliklerin belirlenmesi sağlanmıştır. Kimyasal tüketimini ortadan kaldırmaya yönelik sistemlerin geliştirilmesi için, tarlada yabancı ot ve kültür bitkisinin ayırt edilebilmesini sağlayacak renk özelliklerinin bilinmesi gereklidir. Bu çalışmada bitki materyali olarak seçilen 3 farklı tip kültür bitkisi (ayçiçeği, domates, hıyar) ve bu kültür bitkilerinin gelişmesini baskı altında tutan 3 farklı tip yabancı ot(pıtrak, köpek üzümü ve ısırgan otu) un yapraklarının renk özellikleri kamera ve renk ölçüm cihazı kullanılarak RGB renk uzayında incelenmiştir. Bitki yapraklarının kamera ile alınan görüntülerin renksel özellikleri, görüntü işleme tekniği kullanılarak incelenmiştir. Renk ölçüm cihazı ile elde edilen renksel özellikler ise kamera ile elde edilen değerlerin karşılaştırılması amacıyla kullanılmıştır. Tüm sonuçlar incelendiğinde, kamera ve renk ölçüm cihazında ki r,g ve b değerleri (aydınlıktaki değişimin ve yaprak üzerine düşen gölgeleri gidermek amacıyla elde edilen değerler) karşılaştırıldığın da ayçiçeği bitkisinin, r, g ve b değerleri arasında önemli derecede farklılık olduğu, pıtrak, köpek üzümü, domates ve hıyar bitkilerinde ise önemli derecede ki fark b değerlerinde olduğu görülmüştür. Geriye kalan bitkilerin kamera ve renk ölçüm cihazında ki r,g ve b değerleri karşılaştırıldığında önemli farkların olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chemical control applying in agriculture creates negative results in term of environment and human health. In this study, some of the features were determined for the development of systems designed to eliminate high chemical consumption. Color characteristics of weeds and plants culture in the field that distinguish must be known for the development of systems designed to eliminate the consumption of chemicals. In this study, 3 different types of cultivated plants (sunflower, tomato, cucumber) and 3 different types of weeds (cocklebur, black nightshade and nettle) which holds the growth of cultivated plants were selected for investigate color characteristics of leaves at RGB color space by using a color measurement device and the camera.Color characteristics of plants leaves which images taken by the camera were investigated by using image processing technique. Color characteristics obtained by the color measurement device were used in order to compare the RGB values taken by the camera. The camera and a color measurement device r, g and b values (light changes and shadows falling on the leaves in order to resolve the measured data) compared. All results are analyzed. r, g and b values of sunflower plants were significantly different at the camera and color measurement device. at cocklebur, black nightshade, tomato and cucumber plants had a significant difference only at b values. The remaining plants r, g and b values had no significant differences.