Karışık meşcerelerde artım ve büyümenin simulasyonu (Büyükdüz örneği)
Simulation of growth and yield at mixed stands (example of Büyükdüz)
  1. Tez No: 305333
  2. Yazar: EMRAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN AKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Hasılatı ve Biyometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, karışık meşcerelerde artım ve büyümenin simulasyonu amacıyla sarıçam (Pinus sylvestris L.), göknar (Abies bornmülleriana Mattf.) ve kayın (Fagus orientalis Lipsky) karışık meşcerelerinden sağlanan veriler yardımıyla, uzaklığa bağlı tek ağaç simulasyon modeli oluşturulmuştur.Model üç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; meşceredeki ağaçların büyümesi, meşcereye katılmalar ve meşcereden ayrılmalardır. Modelin en önemli bölümü meşceredeki ağaçların büyümesidir. Bundan dolayı modelde ağaçların meşcere içerisindeki konumlarından ve dolayısıyla meşcere sıklığından en çok etkilenen eleman olan göğüs çapının büyümesi temel alınmıştır. Ağaçların diğer elemanlarının büyüklükleri göğüs çapının fonksiyonu olarak oluşturulan regresyon denklemlerinden ?Ortalama Etrafında Tahmin? yöntemi ile tayin edilmiştir. Göğüs çapı her tür için birbirinden bağımsız olarak oluşturulan çap artım modelleri yardımıyla belirlenmiştir.Göknar ve kayın için oluşturulan çap artım modellerinde tepe yüzeyi ve ağaçlar arasındaki rekabetin sayısal ifadesi olarak kabul edilen yarışma endeksi bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Sarıçamda ise diğer türlerden farklı olarak rekabet gücü endeksi ve tepe yüzeyi bağımsız değişken olarak alınmıştır Rekabet gücü endeksi yarışma endeksi, açı sayım yöntemi ile belirlenen karışım oranı ve meşcere göğüs yüzeyi yardımıyla hesaplanmıştır.Meşcereye katılmalar; vejetasyon dönemi içinde 1,3 m yüksekliği aşarak meşcereye katılmaların sürekli bir olasılık dağılımı gösterdiği varsayımına dayanarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar üstel dağılıma uygun olarak EX üstel dağılım parametresi yardımıyla türetilen rasgele değerlerle yapılmıştır.Meşcereden ayrılmalar iki şekilde olmaktadır. Bunlar belli bir göğüs çapına ulaşan ağaçların ayrılması, diğeri ise abiyotik ve biyotik faktörlerle meşcereden ayrılmalardır.Oluşturulan simulasyon modeli MS Excel 2000 programının makro özelliğinden yararlanılarak programlanmıştır. Önerilen varsayımlar altında simulasyon modelinin genel olarak başarılı olduğu ve simulasyon sonucu elde edilen bilgilerin karışık meşcerelere ilişkin bilgilerle uyumlu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a depending on distance tree model created with the help of data obtained from Scotch pine (Pinus sylvestris L.), Fir (Abies bornmülleriana Mattf.) and Beech (Fagus orientalis Lipsky) mixed stands in order to simulate of growth and yield at mixed stands.The model consists of tree main parts. These parts are growth of trees at stand, ingrowths to stand and leave from stand. The most important part of the model is growth of trees at stand. Thus growth of diameter at breast height which the element most affected the location of the trees in stand and therefore, density of stand is based in model. The size of other elements of the trees was determined by ?Estimating around of the average? method from generated regression equations as a function of diameter at breast height. Diameter at breast height was determined with help of the increment models created for each species independently of each other.The crown surface and the competition index which the numerical expression of competition between trees were used as independent variable in increment models created for fir and beech. However, unlike other species, at Scots pine, the crown surface and the competitiveness index calculated using the mixing ratio and basal area of stand determined by angle count method was used as independent variables.Ingrowths based on the assumption that ingrowths exceeding 1,3 m height in the vegetation period show a continuous probability distribution were calculated. Calculations in accordance with exponential distribution were carried out randomly values generated with the help of EX exponential distribution parameter.There are two ways leaves from the stand. These are leaving trees reached a certain diameter at breast height and due to the abiotic and biotic factors leaves from stand.The generated simulation model was programmed using macro feature of MS Excel 2000. It can be said that the model is generally successful proposed under the assumptions and information obtained from result of simulation are compatible with knowledge of mixed stands.