Kent mobilyalarında emprenye işleminin boyutsal kararlılığa etkisi
Effect of impregnating process on dimensional stability in urban furniture
- Tez No: 938902
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, dış hava şartlarında kullanılacak ahşapların boyutsal kararlılığına emprenye ve su itici maddelerin etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, sarıçam (Pinus sylvestris Lipsky) ve Sapsız meşe (Quercus petraea) odunlarından hazırlanan deney numuneleri ASTM D 1413-76 esaslarına uyularak daldırma ve Vakum Basınç yöntemiyle Tanalith-E ve Immersol-WR 2000 ile emprenye edilmiştir. Emprenye işleminden önce ve sonra örneklerin teğet, boyuna, radyal yönde boyutları ISO 13061-15 esaslarına göre 0,01 hassasiyete sahip dijital kumpas ile ölçülmüştür. Emprenye işlemi yapılan örnekler dış hava koşullarında kış ve bahar mevsimlerinde bekletilmiş ve boyutları tekrar ölçülmüştür. Sonuç olarak, radyal yöndeki boyut değişimi (mm) en yüksek mevsim çeşidinde, bahar (20,76), en düşük kış (19,81), ağaç türünde en yüksek meşe (20,43), en düşük sarıçam (20,13), yöntem-emprenye maddesi en yüksek Immersol WR 2000-daldırma (20,35), en düşük Tanalith E-Immersol WR 2000 + Daldırma+ Vakum Basınç (20,15) örneklerinde elde edilmiştir. İkili etkileşimlerde, mevsim, ağaç türü etkileşiminde en yüksek B+S (20,88), en düşük K+M (19,63), mevsim, yöntem-emprenye maddesi etkileşiminde en yüksek B+II (20,95), en düşük K+I (19,70), ağaç, yöntem-emprenye maddesi etkileşimde en yüksek S+IV (20,50), en düşük M+III (19.85) elde edilmiştir. Üçlü etkileşimde, mevsim, ağaç ve yöntem-emprenye maddesi etkileşiminde en yüksek B+S+II (21), en düşük K+M+VI (19,30) olduğu tespit edilmiştir. Teğet yöndeki boyut değişimi (mm) en yüksek bahar (20,77), en düşük kış mevsiminde (19,92), ağaç türünde en yüksek meşe (20,42), en düşük sarıçam (20,27), yöntem-emprenye maddesi en yüksek IV (20,42), en düşük (20,15) VI elde edilmiştir. İkili etkileşimlerde, mevsim-ağaç türü etkileşiminde en yüksek B+S (20,90), en düşük K+M (19,90), mevsim, yöntem-emprenye maddesi etkileşiminde en yüksek B+II (20,95), en düşük K+I (19,70), ağaç-yöntem-emprenye maddesi etkileşiminde yüksek S+IV (20,50), en düşük M+III (20,10) elde edilmiştir. Üçlü etkileşimde, mevsim, ağaç ve yöntem-emprenye maddesi etkileşiminde en yüksek B+S+IV (21), en düşük K+S+I (19,60) olduğu tespit edilmiştir. Boy yönünde önemli bir değişim söz konusu olmazken ağırlık değişimleri emprenye işlemleri ve ağaç türüne göre farklılık göstermiştir. Buna göre, dış hava şartlarında kullanılacak ahşap ürünlerde boyut değişimi bakımından en uygun ağacın sarıçam, emprenye maddesinin Tanalith E-Immersol WR 2000 birlikte kullanımı, yöntem ise Vakum Basınç yöntemi olduğu söylenebilir. Dış hava şartlarında kullanılacak ahşap ürünlerde bu sonuçların dikkate alınması ürünlerin boyutsal kararlılıklarında avantaj sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of impregnation and water repellents on the dimensional stability of wood to be used in outdoor weather conditions. For this purpose, test samples prepared from Scots pine (Pinus sylvestris Lipsky) and Sessile oak (Quercus petraea) wood were impregnated with Tanalith-E and Immersol-WR 2000 by dipping and vacuum-pressure method in accordance with ASTM D 1413-76 principles. Before and after the impregnation process, the tangential, longitudinal and radial dimensions of the samples were measured with a digital caliper with 0,01 precision, according to ISO 13061-15 principles. The impregnated samples were kept in outdoor weather conditions during winter and spring and their dimensions were measured again. .As a result, the highest dimensional change in the radial direction (mm) was obtained in the season type, spring (20,76), the lowest in winter (19,81), the highest in tree species, oak (20,43), the lowest in Scots pine (20,13), the highest in method-impregnant Immersol WR 2000-immersion (20,35), the lowest in Tanalith E-Immersol WR 2000 + Immersion + Vacuum Pressure (20,15) samples. In binary interactions, the highest B+S (20.88), the lowest K+M (19,63) were obtained in the season, tree species interaction, the highest B+II (20,95), the lowest K+I (19,70) were obtained in the season, method-impregnant interaction, the highest S+IV (20.50), the lowest M+III (19,85) were obtained in the tree, method-impregnant interaction. In the triple interaction, it was determined that the highest B+S+II (21) and the lowest K+M+VI (19,30) were obtained in the season, tree and method-impregnant interaction. The highest change in dimension in the tangential direction (mm) was in spring (20,77), the lowest in winter (19,92), the highest in oak (20,42) and the lowest in Scots pine (20,27) in tree species, the highest IV (20,42) and the lowest VI (20,15) were obtained.In the binary interactions, the highest B+S (20,90), the lowest K+M (19,90) were obtained in the season-tree species interaction, the highest B+II (20,95), the lowest K+I (19,70) in the season, method-impregnation agent interaction, the highest S+IV (20,50) and the lowest M+III (20,10) in the tree-method-impregnation agent interaction. In the triple interaction, it was determined that the highest interaction between season, tree and method-impregnation agent was B+S+IV (21), and the lowest was K+S+I (19,60). While there was no significant change in length, weight changes varied according to impregnation processes and tree type. Accordingly, it can be said that the most suitable tree in terms of dimensional change in wooden products to be used in outdoor conditions is scots pine, the impregnation material is the combined use of Tanalith E + Immersol WR 2000 and the method is the vacuum-pressure method. Considering these results in wooden products to be used in outdoor conditions can provide an advantage in the dimensional stability of the products.