Arapça ve Türkçe seslerin telaffuzu ve aralarındaki ilişkiler
- Tez No: 30549
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TÜLÜCÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Arapça ve Türkçe Seslerin Telaffuzu ve Aralarındaki İlişkiler”başlığını taşıyan bu çalışma, bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, ses İlminin tarihçesinden ve bu sahada yapılmış ilk çalışmalardan, Türk-Arap İlişkilerinden, Türkçe ve Arapçamn dünya dilleri arasındaki konumundan söz ettik. Birinci bölümde, Türkçe ve Arapçamn seslerini inceledik. İkinci bölümde, bu dillerin hece yapısını ve hece şekillerini ele aldık. Üçüncü bölümde, her iki dildeki vurguya ve tonlamaya yer verdik. Dördüncü bölümde, Arapçadan Türkçeye fonetik değişikliğe uğrayarak geçen bazı kelimelere değindik. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümde, Türk okuyucusunun meseleye anadilinden yaklaşmasını sağlamak için, konunun önce Türkçe kısmım sonra Arapça kısmım ele aldık. Meselâ önce Türkçe ünlülerin, daha sonra Arapça ünlülerin İncelenmesi gibi. Bu çalışmada lehçelere girilmemiş, her İki dilin yazı dili bahis konusu edilmiştir. Arapça için Arap alemindeki üniversitelerde yapılmış Fasih Arapçayı inceleyen çalışmalar esas alınmıştır. Mümkün olduğu kadar her İki dilde yapılmış en son çalışmalara baş vurularak konu ana hatlarıyla İncelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is composed of an introduction and four chapters, attempts to investigte articulation of ten phones in Arabic and Turkish languages. The Introduction includes the previous studies in this field with a background of Arab-Turk relations and the present situation of both laguages in the world. The First Chapter gives a description of phonic characteristics of Arabic and Turkish while the Second one stresses on the syllabic structure of phonogramic systme of both languages. The Third Chapter compares and contraste the peculiarities of the words borrowed by Turks from Arabic language with some phonetic changes. In this study the phonologic features of Arabic are preceeded by those studied in Turkish language, so that the reader may approach the problem from a Turkish point of view; i. e. Turkish wowels arc folowed by Arabic onca vThc matters in question have been outlined with reference to the most recent investigations in this field. This study is based on the formal written languages and several dialects or local characteristics have not been taken into consideration.