Effect of near-field ground motions on displacement amplification spectra ın ınelastic seismic performance evaluation
Elastik olmayan deprem performans değerlendilmesinde yakin-alan yer hareketlerinin yerdeğiştirme büyütme spektrumlarina etkisi
  1. Tez No: 305562
  2. Yazar: YUNUS EMRE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜM TANIRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yakın-alan depremlerine maruz kalan yapıların davranışları uzak-alan depremlerine maruz kalan yapıların davranışlarından farklıdır. Bu nedenle tasarım yöntemleri yakın-alan depremin özelliklerini yansıtmalıdır. Deprem etkisi altında mevcut yapısal performans tahmini için kullanılan yöntemler süneklik bazlı yaklaşıma dayanırlar. Fakat bu yaklaşım yakın-alan depremlerin elastik olmayan deplesman istemlerini yakalamada yetersizdir çünkü süneklik istemi belli değerlere sınırlandırılmıştır. Bu çalışmada yakın-alan depremlerin etkidiği tek serbestlik dereceli sistemlerin lineer olmayan analizleri dayanım bazlı yerdeğiştirme büyütme spektrumları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yakın-alan depremlerinin dayanım bazlı yerdeğiştirme büyütme spektrumları dünyanın farklı yerlerinde olmuş 25 farklı depremin 105 adet kayıdı kullanılarak oluşturulmuştur. Yakın-alan depremleri vurum periyotlarına göre sınıflara ayrılmıştır. Titreşim periyotları büyütme spektrumlarının uzun periyot bölgelerinde gözlemlenen ani vurumları ortadan kaldırmak için vurum periyotlarına göre normalize edilmiştir. Sertlik azalmasının ve akma sonrası sertlik oranının dayanım bazlı yerdeğiştirme büyütme spektrumlarına etkisi araştırılmıştır. Sertlik azalmasının spektral yerdeğiştirme büyütme oranlarına önemli bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Değiştirilmiş Clough sertlik azalması histeretik modeline sahip sistemler elasto-plastik sistemlere göre daha büyük spektral yerdeğiştirme oranına sahiptirler. Akma sonrası sertlik oranı özellikle kısa normalize edilmiş periyot değerlerinde spektrumu etkiler. Son olarak ortalama dayanım bazlı yerdeğiştirme büyütme oranı her bir vurum periyodu aralığı için normalize edilmiş periyot değerleri ve dayanım azaltma katsayısının fonksiyonu olarak regresyon denklemleriyle tanımlanmıştır. Sayısal örneklerden elde edilen sonuçlara göre, 1 sn den yüksek periyoda sahip tek serbestlik dereceli sistemlerde, yerdeğiştirme büyütme spektrumları 1.1-2.6 arasında değerler alırlar ki bu değer (modifikasyon katsayısı, C1) ASCE 41-06' da 1 olarak sabitlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavior of the structures under near-field ground motions is different than behavior of the structures under far-field ground motions, in terms of strength demand or inelastic displacement demand, and therefore, design processes should reflect characteristic properties of near-field ground motions. Current applications on inelastic structural performance estimation under earthquake excitations are based on constant ductility approach. However this approach is inadequate to capture inelastic displacement demand of near field earthquakes, since ductility demands are limited to certain values. In this study, nonlinear analyses of single degree of freedom structures under near-field strong ground motion excitations were performed based on constant strength reduction approach. Strength-based displacement amplification spectra of near-field ground motions were developed by utilizing 105 near-field records of 25 worldwide earthquakes. Near-field ground motions were classified according to their pulse periods. Vibration period was normalized with respect to pulse periods to eliminate the distinct pulses observed at long period regions on the amplification spectra. Effects of the stiffness degradation and post-yield stiffness ratio on the strength-based displacement amplification spectra were investigated. It was found that stiffness degradation has significant influence on the spectral displacement amplification ratios. Systems with modified-Clough stiffness degradation hysteretic model exhibit larger spectral amplification ratio than those with elasto-plastic hysteretic model. Post-yield stiffness ratios affect the spectra especially at the short normalized period regions. Finally, mean strength-based displacement amplification ratios for each pulse period intervals were proposed as regression equations as a function of normalized period and strength reduction factor. Numerical examples have revealed that for SDOF whose period larger than 1 sec., displacement amplification spectra take values between 1.1-2.6, where this value (modification factor, C1) is fixed to 1 in ASCE41-06.