Robust two sample tests applications by using statistical programming language R
İstatistiksel programlama dili R ile dayanıklı iki örneklem testleri uygulamaları
  1. Tez No: 305578
  2. Yazar: MUSTAFA BİNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FIRAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüz istatistik literateratüründe, istatistiksel çıkarımların yapılabilmesi için kullanılan birçok istatistiksel test vardır. Bu istatistiksel testler için geliştirilen yazılım ve algoritmalar da çıkarsamalarda kullanılmak üzere araştırmacıya yardımcı olmaktadır. Bu yazılımlara genel olarak istatistiksel yazılımlar denmektedir. Günümüz istatistiksel yazılımları birçok klasik istatistiksel testi kolaylıkla yapabilmektedir. Fakat, bazı varsayım ihlallerine karşı yeni geliştirilen istatistiksel yöntemler için yetersiz olmaları ve literatürde bulunan yazılımların ücretli olmalarından dolayı yeni bir takım çalışmalara gereksinim duyulmuş, yeni yazılımlar ve algoritmalar geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, son yıllarda özellikle akademik çalışmalarda yaygın olarak kullanılan R programlama dilinden bahsedilmiştir. Özellikle veri işleme, hesaplama, grafiksel gösterim ve istatistiksel yöntemler için tasarlanan R, 1997 yılından bugüne dünyanın farklı yerlerindeki araştırmacıların katkıları ile geliştirilmiş ve ücretsiz olarak ulaşılabilen bir programlama dilidir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise tek-adım M-tahmincisi ile hesaplanan B kare testi ve bootstrap-t metodu için R fonksiyonu yazılmış ve bazı bağımsız iki örneklem testleri için benzetim çalışması yapılmıştır. Bu benzetim çalışmasının sonuçlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various statistical tests used for performing statistical inferences in the recent statistics literature. The software and algorithms developed for these statistical tests help the researcher in making inferences. These software programs are generally called statistical software. Current statistical software can easily perform many classical statistical tests. However, further studies on these software programs are needed and some novel software and algorithms have been tried to be developed since the current programs are inadequate for the newly developed statistical methods against some hypothesis violations. In this study, the R programming language, which has been widely used especially in academic studies, is mentioned. R, which was designed especially for data processing, computation, graphical display and statistical methods, is a programming language that has been developed by the contributions of researchers from various places in the world since 1997, which is accessable free of charge. In the application chapter of the study, a R function is written for the B square test with one-step M-estimator and bootstrap-t method and a simulation study is conducted for various two independent samples tests. And the results of the simulation are discussed in detail.