Energy aware negotiation based data dissemination protocol for wireless sensor networks
Telsiz duyarga ağlar için enerjinin farkında müzakere tabanlı veri yayma protokolü
- Tez No: 166810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEZA BUZLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
TELSİZ DUYARGA AĞLAR İÇİN ENERJİNİN FARKINDA MÜZAKERE TABANLI VERİ YAYMA PROTOKOLÜ ÖZET Düşük maliyetli cihazların geliştirilmesi ile telsiz duyarga ağlan için yapılan uygulamaların sayısı da artmıştır. Bu küçük cihazların duyma, işleme ve iletişim birimleri vardır. Sınırlı güç kaynaklan ile iletişim mesafeleri kısadır. Bu sınırlar yüzünden telsiz duyarga ağlarının bütün katmanlarında enerji yönetimi ve hata bağışıklığı düşünülmelidir. Bu tezde ağ katmam düşünülmüştür. Tasarsız ağlar ve telsiz duyarga ağlan için bir çok yönlendirme protokolü tanımlanmıştır. Duyarga ağlar, tasarsız ağların bir çeşidi olmasına rağmen, tasarsız ağlar için düşünülmüş olan bazı protokoller telsiz duyarga ağlan için uygun değildir, çünkü telsiz duyarga ağlan veri merkezlidir. Bu tezde enerjinin farkında bir veri yayma protokolü tanımlanmıştır. SPIN temel olarak alınmış ve üzerine yönlendirme sırasında maliyetin düşünüldüğü, EAR protokolündekine benzer bir mekanizma getirilmiştir. Sonuçlar bu yöntemin toplam enerji kullanımını azalttığını ve ağın ömrünü uzattığım göstermiştir. IX
Özet (Çeviri)
ENERGY AWARE NEGOTIATION BASED DATA DISSEMINATION PROTOCOL FOR WIRELESS SENSOR NETWORKS SUMMARY Wireless Sensor Network (WSN) applications are increased with development of low-cost devices. These tiny sensor nodes have sensing, data processing, and communication units. They have limited power and can communicate in short distances. Because of the limitations of these nodes, energy management and fault tolerance must be thought in all communication layers of sensor networks. In this thesis, network layer issues of a WSN are considered. There are lots of routing protocols for Ad-hoc networks and WSN. Although sensor networks are some kind of Ad-hoc networks, some protocols for Ad-hoc networks are not suitable for WSN, because WSNs are data-centric. In this thesis an energy aware fault tolerant data dissemination protocol called EA-SPIN (Energy Aware SPIN) is introduced for sensor networks. It is based on SPIN (Sensor Protocols for Information via Negotiation) protocol, but it has also a multi-hop cost effective routing mechanism, which is similar to EAR (Energy Aware Routing). The experimental results show that the proposed protocol can reduce total energy consumption and increase the network lifetime.