Utilization of wheat bran fiber in crackers
Buğday kepeği lifinin krakerlerde kullanılması
- Tez No: 305583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİÇ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Lif, bitkinin yapısında bulunan ve beslenme alıskanlıklarımız açısındanönem tasıyan bir bilesendir. Insanların, lifin kolon kanseri riskini azaltması,kolesterol düsürücü etkisi olması, kandaki seker oranını düzenlemesi vedüsük kaloriyle saglıklı beslenmeyi saglaması gibi saglık açısından yararlıetkilerini anladıkça, lifli gıdaları tüketme talepleri günden güne artmaktadır.Bu talepleri karsılamak amacıyla gıda üreticileri, yüksek lif içeren gıdaürünleri gelistirmek için çaba sarf etmektedir. Üretilen gıda ürünleriarasından en popüler olanı yüksek lif içeren unlu mamuller grubudur. Buçalısmada, mikro-akıskanlastırma yöntemiyle üretilen iki çesit bugdaykepegi lifi (ince ve kalın lifler) çok tüketilen unlu mamullerden biri olankraker üzerinde denenmistir.Bu tez çalısmasında, ince ve kalın bugday kepegi lifleri, bugday kepegiyerine farklı miktarlarda kullanılmıstır. (0, 15, 25, 35, 45, 55, 65, 75 g).Hamur örnekleri üzerinde reolojik ölçümler yapılarak bugday kepegi lifininkrakerler üzerindeki etkileri belirlenmis ve bugday kepegi lifi miktarı arttıkçaelastic özelliklerin arttıgı bulunmustur. Tekstür analizleri hem hamur hemkraker için yapılmıs ve bu analizler, bugday kepegi lifi içeren hamurlarıniçermeyen ya da daha az içerenlere gore yüksek sertlik degerlerine sahipoldugunu göstermistir. Yukarıdaki analizlerin dısında, bugday kepegindekiönemli besleyici bilesen olan ferulik asit tayini HPLC analizleriyleyapılmıstır. Lifteki ferulik asit miktarı, bugday kepegindekinden daha yüksekçıkmıstır.Bu çalısma, bugday kepegi yerine bugday kepegi lifi kullanarak dahabesleyici ve daha yüksek oranda lif içeren krakerler yapılabileceginigöstermistir.
Özet (Çeviri)
Dietary fiber is a component in the structure of plants which is an importantaspect of diet and nutrition. The demand of fiber has increased significantly,as consumers recognize its health benefits such as reduction of risk ofcolon cancer, cholesterol lowering affect, regulating blood glucose levelsand low calorie intake. Therefore food manufacturers pay more attention todevelop new products containing high fiber content. Of all the categories offood products, bakery products are the most common fiber-enrichedproducts. In this research two different wheat bran fibers (coarse and finefibers) that are produced by microfluidization method are utilized in one ofthe highly consumed bakery product ?cracker?.In this thesis study coarse and fine wheat bran fibers were utilized indifferent amounts with replace to wheat bran (0,15, 25, 35, 45, 55, 65, 75g). The effects of wheat bran fiber on crackers were determined byrheological measurements of dough samples and it was found that as theamount of wheat bran fiber increases; elasticity increases as well. Texturalanalysis were conducted for both dough and cracker samples and theseanalysis demonstrated that wheat bran fiber containing dough had higherhardness values than non/less containing ones. In addition to the aboveanalysis, HPLC analyses were done for ferulic acid determination which is asignificant nutritive compound in wheat bran. It was concluded that ferulicacid amount in fiber was much higher than wheat bran.This research demonstrated that more nutritive and much fiber containingcrackers could be made by using wheat bran fiber instead of wheat bran.