Farklı bitkisel atıkların kontrplak endüstrisinde tutkal dolgumaddesi olarak kullanılması
Utilization of different plant wastes as adhesive filler in theplywood industry
  1. Tez No: 935070
  2. Yazar: UĞUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı bitkisel atıkların (susam kepeği, buğday kepeği, yeşil ceviz kabuğu, zeytin posası) tutkal dolgu maddesi olarak buğday ununun yerine kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu şekilde toplumun temel vitaminler ve mineraller ile zenginleştirilerek tükettiği buğday unu gıda sektörüne kazandırılacaktır. Ayrıca kontrplak üretim maliyeti de azaltılacaktır. Bu amaçla farklı boyutlarda (100 mesh, 60 mesh ve 40 mesh) öğütülen dolgu maddeleri ile tutkal karışımında kullanılan buğday unu %15, %25 ve %50 oranlarında yer değiştirilerek üre formaldehit tutkal karışımları hazırlanmıştır. Elde edilen tutkal karışımları ile kayın (Fagus orientalis) ve karaçam (Pinus nigra) kaplamalardan 3 tabakalı kontrplaklar üretilmiştir. Bu amaç kapsamında, çalışmada kullanılacak dolgu maddelerinin ve dolgu maddeleri ile oluşturulan tutkal karışımlarının kimyasal özelikleri incelenmiştir. Tutkal karışımları ile üretilen kontrplakların ise fiziksel özellikleri, mekanik özellikleri, formaldehit emisyonu ve ısıl iletkenlik değerleri belirlenmiştir. Bitkisel atıklar çam kontrplakların mekanik direncini azalttığından kullanımı uygun değildir. Bitkisel atıkların kayın kontrplakların mekanik direncini düşürmediği ve formaldehit emisyonunu azalttığı görülmüştür. Bu nedenle bitkisel atıkların kayın kontrplaklarda dolgu maddesi olarak kullanılmasının uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the usability of different plant wastes (sesame husk, wheat bran, green walnut shells, olive pulp) as adhesive filler instead of wheat flour. In this way, wheat flour consumed by the society by being enriched with basic vitamins and minerals will be brought to the food sector. In addition, plywood production costs will be reduced. For this purpose, urea formaldehyde adhesive mixtures were prepared by replacing the fillers ground in different sizes (100 mesh, 60 mesh and 40 mesh) with the wheat flour used in the glue mixture at 15%, 25% and 50% rates. With the obtained adhesive mixtures, 3-layer plywoods were produced from beech (Fagus orientalis) and black pine (Pinus nigra) veneers. Within the scope of this purpose, the chemical properties of the fillers to be used in the study and the adhesive mixtures formed with the fillers were investigated. The physical properties, mechanical properties, formaldehyde emission and thermal conductivity values of the plywoods produced with the adhesive mixtures were determined. Plant wastes are not suitable for use as they reduce the mechanical resistance of pine plywood. It has been observed that plant wastes do not reduce the mechanical resistance of beech plywood and reduce formaldehyde emissions. Therefore, it is suitable to use plant wastes as filler in beech plywood.